Czy pl. Narutowicza znajdzie się w rejestrze zabytków? Decyzję konserwatora zaskarżyło miasto

Miasto odwołuje się od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisaniu do rejestru pl. Narutowicza. Taką informację podaje portal transport-publiczny.pl. Tą sprawą zajmie się teraz Ministerstwo Kultury.

Spodobało ci się? Polub nas

Miesiąc temu informowaliśmy , że mazowiecka konserwator zabytków Barbara Jezierska wpisała do rejestru pl. Narutowicza na Ochocie. Zapowiadała to tuż po objęciu stanowiska pod koniec lutego, a miasto od dawna planuje zmianę tego miejsca. W 2013 roku pracownia Dawos wygrała konkurs na koncepcję przebudowy pl. Narutowicza. Zgodnie z nią plac ma być miejscem spotkań mieszkańców z ławeczkami, kawiarniami i placem zabaw. Zaplanowano zmniejszenie do dwóch liczby pasów na Grójeckiej i likwidację istniejącej w tym miejscu od 95 lat pętli tramwajowej. Ostatni pomysł nie wszystkim się jednak spodobał. Protestowały m.in. organizacje zrzeszające miłośników komunikacji miejskiej. Miasto swoje pomysły konsultowało też z mieszkańcami. Do planu wpłynęło sporo uwag, głównie od ochocian.

Decyzja Barbary Jezierskiej oznacza jednak, że każdą zmianę na pl. Narutowicza należałoby konsultować ze służbami konserwatorskimi. Jak podał portal transport-publiczny.pl, ratusz nie zgadza się z tym postanowieniem. Stąd odwołanie miasta od decyzji mazowieckiej konserwator zabytków. Sprawę ma teraz rozstrzygnąć Ministerstwo Kultury.

Więcej o: