Marsz ONR w rocznicę Powstania Warszawskiego? Jest apel w tej sprawie

Symbole ONR są wykluczające, a hasła promowane obecnie przez ONR nie mają nic wspólnego z tym, o co walczyli Powstańcy - apeluje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. I dodaje, że nie zgadza się na zawłaszczanie tej daty przez środowiska, które promują nacjonalizm i rasizm.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W tym roku na 1 sierpnia jest zaplanowany marsz ONR. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze stanowczo sprzeciwia się zawłaszczaniu tej daty przez środowiska, które - jak wg stowarzyszenia - "najwyraźniej niewiele rozumie z prawdziwego przesłania ofiary warszawskich Powstańców". - Nie ma naszej zgody, na zawłaszczanie tej daty przez środowiska, które promują nacjonalizm i rasizm - podkreślają aktywiści. I piszą dalej:

"Z niepokojem patrzyliśmy na zeszłoroczne obchody, podczas których przedstawiciele ONR przynieśli flagi z rasistowskimi symbolami i nie widzieli nic dziwnego w tym, by manifestować te godne pożałowania poglądy, przy okazji TEJ daty.

Apelujemy do policji o reagowanie jeśli w tym roku przedstawiciele ONR będą ponownie obnosić się z faszystowskimi symbolami i głosić hasła nawołujące do nienawiści i agresji tak jak miało to miejsce kilka miesięcy temu na demonstracji ONR w Białymstoku. Wymaga tego elementarny szacunek dla Powstańców. Warszawa była ofiarą faszyzmu. Powstańcy ginęli w walce przeciwko tym, którzy szerzyli nienawiść i traktowali Polaków jak podludzi. Musimy odrobić tę lekcję historii."

Więcej o: