Radny chce usunąć imię Stalina z Pałacu Kultury. Nie zauważył jednego...

Na stronie "Grochów" na Facebooku radny Pragi Południe opublikował wysłane przez siebie do burmistrza dzielnicy pismo w sprawie napisu na Pałacu Kultury - "im. Józefa Stalina". - Kiedy zlikwidują Stalina w Warszawie, a dokładnie z elewacji Pałacu Kultury i Nauki? Dowiemy się o tym w odpowiedzi na złożoną przeze mnie, w dniu 21 lipca br. - napisał. Albo nigdy - bo, jak twierdzi rzeczniczka Pałacu Kultury, napis od dawna nie istnieje.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Post opublikowany przez Pawła Zalewskiego na stronie Grochów na Facebooku wzbudził nasze zainteresowanie. Radny Pragi Południe postanowił bowiem wysłać pismo to burmistrza dzielnicy Praga Południe, w którym upomina się usunięcia z elewacji Pałacu Kultury i nauki dopisku, iż Pałac jest im. Józefa Stalina.

"Uprzejmie proszę o przeprowadzenie czynności polegających na usunięciu z elewacji budynku Pałacu Kultury i Nauki napisu "im. Józefa Stalina"."

I powołuje się na ustawę: "W związku z wejściem z życie ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej organy samorządu terytorialnego zostały zobowiązane do usunięcia takich elementów z przestrzeni publicznej."

Napis Pałac KulturyNapis Pałac Kultury Facebook.com Facebook.com

W komentarzach pod postem pojawiły się słowa wsparcia dla inicjatywy radnego. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że napis już od kilkudziesięciu lat nie istnieje. Zapewniła nas o tym rzeczniczka Pałacu Kultury i Nauki.

- Ten napis nie może zostać usunięty, ponieważ nie istnieje, został wiele lat temu zasłonięty, obecnie jest zupełnie niewidoczny - mówi Ewelina Dudziak-Stalęga.

Wcześniej, jak mówi, wielokrotnie próbowano napis zatuszować, natomiast widniał on na gotowych spiekach ceramicznych, które w takiej formie dotarły - z wyrytym napisem. - Jedyną skuteczną metodą było zakrycie napisu blachą i pomalowanie jej w kolorze elewacji - dodaje. - Napis nie istnieje, istnieje tylko pierwszy jego człon - "Pałac Kultury i Nauki w Warszawie" i jest widoczny pod neonem, w portyku nad głównym wejściem do Pałacu kultury i Nauki, dalsza część została zatuszowana, wypełniona zaprawą i zasłonięta - podkreśliła.

To nie pierwszy raz, kiedy radny próbuje usunąć napis "im. Józefa Stalina", który już nie istnieje. Rzeczniczka odpowiadała na interpelację w tej sprawie radnej Olgi Johan.

Więcej o: