Dwóch ocalałych z Holokaustu zagra na pl. Grzybowskim. To pierwszy i ostatni taki koncert w Polsce

26 lipca o godz. 19:00 na Placu Grzybowskim odbędzie się jedyny w swoim rodzaju koncert. Dwóch ocalałych z Holocaustu Polskich Żydów przyjeżdża do Polski po raz pierwszy od czasów II Wojny Światowej, aby zagrać na Pl. Grzybowskim w Warszawie. Specjalnym gościem wydarzenia będzie Muniek Staszczyk.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- To dla nas nadzwyczajne że możemy być zaangażowani w tak ważny i historyczny projekt. To jest pierwszy i niestety ostatni raz kiedy Holocaust Survivors Band będzie grać w Polsce. Nasze pokolenie jest ostatnim pokoleniem, które ma bezpośredni kontakt z Ocalałymi z Holocaustu. Musimy zrobić co w naszej mocy aby być ich świadkami i oddać należny honor - mówi Jonny Daniels, pomysłodawca i organizator koncertu Prezes Fundacji From the Depths.

Saul Dreier ma 90 lat, jest perkusistą. Urodził się w Krakowie, w młodości przeżył trzy obozy koncentracyjne. W jednym z obozów, baraku, w którym przebywał był także kantor. Dla zabicia czasu, więżniowie stworzyli męski chór, a Pan Dreier, towarzyszył im uderzając dwie łyżki o siebie. Po wojnie Dreier pracował jako wykonawca budowlany w New Jersey.

KoncertKoncert materiały prasowe materiały prasowe

Reuwen "Ruby" Sosnowicz ma 86 lat. Urodził się w Warszawie, wojnę spędził ukryty przez polskiego rolnika, śpiąc obok krów. Po wojnie trafił do obozu przesiedleńców w Niemczech, gdzie nabył swój pierwszy akordeon. Po wojnie Pan Sosnowicz pracował jako fryzjer oraz zawodowy muzyk.

Dreier i Sosnowicz nigdy nie zapomnieli o przeszłości. Chcą pamiętac swoje życie w latach młodości zamin pojawił się Hitler. Dla nich muzyka jest katharsis. Holocaust Survivor Band przywołuje słodko - słone wspomnienia z dzieciństwa, ale ponad wszystko jest celebracją życia.

Występowi Holocaust Survivors Band towarzyszyć będzie także Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów Polskich oraz fundacja From the Depths.

Pl. Grzybowski 12

Wstęp wolny

Więcej o: