Marsz w rocznicę likwidacji warszawskiego getta. W hołdzie lekarzom i pielęgniarkom

W 74. rocznicę likwidacji przez Niemców getta, ulicami stolicy przejdzie doroczny Marsz Pamięci. - W tym roku przypomnimy o pracownikach gettowej służby zdrowia, lekarzach, pielęgniarkach, salowych, wszystkich, którzy heroicznie nieśli pomoc w czasach ?nadludzkiej medycyny? - mówi Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli wielką akcję likwidacyjną warszawskiego getta. W ciągu dwóch miesięcy wywieźli z niego i zamordowali w komorach gazowych Treblinki ponad 300 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy. W 74. rocznicę tych wydarzeń, Żydowski Instytut Historyczny, już po raz piąty, organizuje Marsz Pamięci, który przejdzie ulicami unicestwionego getta.

Spodobało ci się? Polub nas

Przed lekarzami w getcie warszawskim stanęło wiele dramatycznych wyzwań - od zszywania ran po postrzałach gettowych "wach", przez trwającą niemal dwa lata epidemię tyfusu, po dramatycznie nierówną walkę z chorobą głodową. Z czasem zrozumieli, że nie są w stanie pomóc wszystkim potrzebującym.

O tej okrutnej świadomości Adina Blady-Szwajger napisała: - Już było wiadomo, że coraz mniej jesteśmy zdolni do ratowania życia, a coraz bardziej stajemy się dawcami cichej śmierci.

 

Tegoroczny Marsz Pamięci rozpocznie się, o godz. 17 , przed pomnikiem Umschlagplatz przy ul. Stawki, a zakończy się około godz. 18.30 na ul. Śliskiej przy budynku jednego z gettowych szpitali - Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów , gdzie aktor Piotr Głowacki odczyta fragmenty wspomnień lekarzy warszawskiego getta.

Więcej o: