Jutro dworzec w Warszawie cofnie się w czasie do wydarzeń z 1944 r. "Warto odwoływać się do historii takich ludzi"

Już w najbliższą sobotę dworzec Warszawa Centralna cofnie się w czasie do wydarzeń 1944 roku. W tym dniu Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje grę miejską o Janie Nowaku-Jeziorańskim, legendarnym kurierze oraz dyrektorze Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa. Partnerem wydarzenia jest PKP S.A.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak informuje PKP, już jutro, tuż przed godziną 12:00 w hali dworca pojawią się wolontariusze w strojach z epoki, przebrani za łączników i podróżnych. Na terenie całego obiektu umieszczone zostaną znaki, napisy i symbole przenoszące uczestników w czasy Powstania Warszawskiego.

Odbędzie się  gra miejska, przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie oparta na sytuacjach z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, które wiążą się z jego misją jako kuriera i emisariusza sprawy polskiej w czasie wojny, a także po jej zakończeniu.

- Z naszych doświadczeń wynika, że warto odwoływać się do historii ludzi, którzy dzięki dynamice i wybitnej inteligencji mogą być idolami współczesnego pokolenia. Stąd propozycja gry miejskiej nawiązującej do historii Jana Nowaka-Jeziorańskiego, człowieka, w którego historii z jednej strony łączy się wojskowa dyscyplina z młodzieńczą chęcią przeżycia przygody, a z drugiej - pracowitość i kreatywność podporządkowane wizji wolnej i silnej Polski. Właściwości te nie pozwoliły naszemu bohaterowi nawet na chwilę oddechu. Był to człowiek o wyjątkowych cechach charakteru, który odważnie przekazywał ideę niepodległej i silnej Polski najważniejszym ośrodkom decyzyjnym na świecie - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Gra miejska będzie oparta na sytuacjach z życia bohatera, które wiążą się z jego misją jako kuriera i emisariusza sprawy polskiej w czasie wojny, a także po jej zakończeniu. Pierwsza tura rejestracji rusza 29.06 o godz. 19.00, II tura od 11.07, godz. 9.00. Zapisy pod adresem: www.rejestracja.1944.pl .

Na trasie gry na uczestników czeka wiele fascynujących postaci, m.in. brytyjscy żołnierze, powstańcze łączniczki, konspiratorzy oraz świadkowie historii. Gracze będą mieli okazję redagować depeszę do Londynu z powstańczej Warszawy, porozmawiać ze świadkami historii, czy też odwiedzić kamienice z lat 30. Do udziału w grze zapraszamy wszystkie osoby od 15. roku życia, które chcą poczuć klimat wojennej Warszawy i przekonać się, jak wyglądało życie legendarnego kuriera z Warszawy.

Więcej o: