Hostelowi grozi zamknięcie. To jedyne takie miejsce w Polsce i Europie Wschodniej

Stowarzyszenie Lambda Warszawa rozpoczęło zbiórkę funduszy na utrzymanie hostelu pomagającego osobom LGBT. - Hostel jest bardzo potrzebny. Skala nienawiści i przemocy, która spotyka osoby LGBT (nieheteroseksualne i transpłciowe) w ich rodzinnych domach, miejscach zamieszkania oraz pracy jest przerażająca - piszą. Do akcji zbierania pieniędzy przyłączyli się m.in. Agata Passent i Mariusz Szczygieł.

- Hostel istnieje od lutego 2015 roku. W tym czasie miejsce zdążyło pomóc już kilkudziesięciu osobom LGBT, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na przemoc, której doświadczyły. - Pobyt w hostelu umożliwia rozwiązanie problemów osobistych tych osób, przygotowując je do przyszłego samodzielnego funkcjonowania. Oprócz bezpiecznego schronienia i podstawowego wyżywienia placówka oferuje możliwość uporządkowania sytuacji socjalnej, psychologicznej i życiowej, dzięki czemu po otrzymaniu wsparcia korzystające z niej osoby będą gotowe do dalszego funkcjonowania - tłumaczy Yga Kostrzewa, rzeczniczka Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W hostelu jest 12 miejsc w pokojach 2,3 i 4 osobowych, a także 3 materace "awaryjne" w przestrzeni wspólnej. Klienci i klientki schroniska oprócz dachu nad głową mogą liczyć na ciepłe posiłki, wsparcie psychologów, pracownika socjalnego i trenera umiejętności społecznych. - Podczas krótkiego pobytu w hostelu udaje im się poprawić swoją sytuację, znaleźć prace, wynająć mieszkanie, poprawić stan zdrowia fizycznego i psychicznego - mówią przedstawiciele hostelu.

Hostel LGBTHostel LGBT Stowarzyszenie LAMBDA Warszawa Stowarzyszenie LAMBDA Warszawa

Prowadzący hostel poinformowali, że jednostka ma problemy finansowe i grozi jej zamknięcie. Pierwszy rok działalności finansowany był z grantu Fundacji Batorego, ale te fundusze się skończyły. Brak stałego finansowania placówki powoduje konieczność ciągłego szukania środków. W ubiegły wtorek na portalach społecznościowych ruszyła akcja #UratujmyHostel. Potrzeba 90 tys. zł. Do wpłat, których można dokonać wykupując cegiełki lub robiąc przelew na konto - zachęcają znane osoby, m.in. Agata Passent i Mariusz Szczygieł. Zbiórka prowadzona jest na stronie www.lgbthostel.pl .

Hostel prowadzony jest przez Fundację Trans-Fuzja oraz Stowarzyszenie Lambda. Otwarto go w ramach programu Obywatele dla Demokracji, który finansowany jest z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (funduszy EOG). Adres hostelu nie został podany do wiadomości publicznej. Fundacja Trans-Fuzja pokazała tylko, jak wygląda w środku.

Więcej o: