Wieczorem przez Mazowsze przejdą gwałtowne burze. Mozliwe opady deszczu, gradu, trąba powietrzna

- Prognozy są już dość stabilne i coraz więcej wskazuje na to, że późnym popołudniem i wieczorem przez Mazowsze przejdą gwałtowne burze - informuje nasz ekspert od pogody w stolicy.

Aktualnie mamy już aż 30 stopni, a temperatura jeszcze nieco wzrośnie (do 31-32 stopni). - Nad Mazowszem, w wilgotnym powietrzu późnym popołudniem bądź wieczorem (w godzinach 16-22) rozwiną się burze superkomórkowe*, a bliskość frontu sprawi, że będą dobrze zorganizowane i gwałtowne - informuje Krzysiek Piasecki, autor fan page'a Pogoda w stolicy, jak i w okolicy .

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Możliwe jest, jak podkreśla, że burze przejdą tylko przez część aglomeracji warszawskiej, gdyż będą one dość lokalne. - Spodziewać się należy bardzo silnych porywów wiatru, nawet do 90-110 km/h i więcej. Możliwe są też opady dużego gradu, szczególnie w ciągu dnia - grad może osiągnąć do 2-4 cm, lokalnie do 5 cm - przestrzega Krzysiek.

Jak dodaje, mogą wystąpić również ulewne opady do 20-40 mm, powodujące utrudnienia. - Na północy Mazowsza nie można także wykluczyć powstania trąby powietrznej, szczególnie w ciągu dnia.

Burze, jak podkreśla, będą miejscami bardzo aktywne elektrycznie. - Warto zaparkować z dala od drzew, zamknąć okna przed nadejściem burzy oraz zabezpieczyć rzeczy na zewnątrz (m.in. na balkonach). W czasie samej burzy należy bezwzględnie unikać przebywania na zewnątrz! - przestrzega Krzysiek.

We wtorek sytuacja jest jeszcze bardzo niepewna, wygląda na to, że początkowo będzie nadal bardzo ciepło (nawet 26-28?), ale Warszawa znajdzie się już w bezpośrednim oddziaływaniu frontu. Wieczorem oraz w nocy mogą wystąpić silne opady deszczu, nawet do 20-50 mm w ciągu 6-9 godzin. Więcej o spodziewanej sytuacji na kolejną dobę jutro wieczorem.

*Superkomórka jest szczególnym typem komórki burzowej. Jest to dobrze zorganizowana struktura burzowa, która może istnieć przez wiele godzin i przejść w tym czasie kilkaset kilometrów.

Więcej o: