Nadia Sawczenko przyleci na szczyt NATO. Spotka się też z mieszkańcami Warszawy

Jednym z uczestników zbliżającego się szczytu NATO będzie ukraińska bohaterka narodowa Nadia Sawczenko. W czwartkowe popołudnie będzie okazja do spotkania z więzioną przez Rosjan porucznik ukraińskich Sił Powietrznych.

Spotkanie odbędzie się dzisiaj (7 lipca 2016) od godz. 16.30 w Akademii Vistula (aula nr 5, przy ul. Stokłosy 3). I będzie idealną okazją by dowiedzieć się z pierwszej ręki o historii Nadii Sawczenko, jej przeżyciach w ciągu dwóch lat przebywania w rosyjskich więzieniach oraz pracy jako deputowanej Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie wydarzenia będzie możliwość zadawać pytania.

Spodobało ci się? Polub nas

W trakcie wizyty w Warszawie deputowana ukraińskiego parlamentu weźmie udział w szeregu spotkań, m. in. z posłami na Sejm RP, deputowanymi do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Spotkanie odbędzie się w języku ukraińskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski. Wszyscy zainteresowani udziałem w spotkaniu powinni zarejestrować się poprzez wypełnianie formularza rejestracyjnego: http://goo.gl/forms/Vo8kM8emdrFTLTPo2 .

Sawczenko powróciła 25 maja do ojczyzny, wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa.

* Nadia Sawczenko jest aktualnie posłanką partii Batkiwszczyna (byłej premier Julii Tymoszenko). W marcu tego roku rosyjski sąd skazał ją na 22 lata więzienia, uznając, że jest współwinna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie. Ukraińska porucznik walczyła wtedy przeciwko prorosyjskim separatystom. Nie przyznała się twierdząc, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji, zanim dziennikarze zostali zabici. Po dwóch latach więzienia przez Rosjan Sawczenko powróciła do ojczyzny, wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Więcej o: