Spodobało ci się? Polub nas
Szczyt w Warszawie będzie trwał dwa dni: 8 i 9 lipca. I będzie to największy szczyt w historii Sojuszu i największe w tym roku wydarzenia w polityce światowej. Do Warszawy przyjedzie 18 prezydentów , 21 szefów rządów , 41 ministrów spraw zagranicznych i 39 ministrów obrony narodowej. Kto dokładnie? Okazuje się, że jest to pilnie strzeżona tajemnica.
- Nie podajemy takich informacji. Administratorem tych danych jest kwatera główna NATO, ale ona też nie podaje takich informacji - wyjaśnia metrowarszawa.pl Joanna Wajda, koordynatorka do spraw mediów ze strony państwa-gospodarza.
Jedynie potwierdzoną informacją jest, że przyjedzie prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama (wiadomo, że spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą), sekretarz stanu USA John Kerry , kanclerz Niemiec Angela Merkel , premier Wielkiej Brytanii David Cameron (po Brexicie Finlandia zadeklarowała, że w trakcie szczytu w Warszawie podpisze specjalne porozumienia o współpracy z Wielką Brytanią) oraz francuski prezydent Francois Hollande .
W czasie szczytu zaplanowano sesję poświęconą Ukrainie z udziałem prezydenta tego państwa Petra Poroszenki . Wydarzeniu będzie również towarzyszyć spotkanie komisji NATO - Gruzja, dlatego możemy spodziewać się obecności prezydenta Gruzji Giorgi Margwelaszwili . Natomiast w sesja naukowej "NATO in Defence of Peace" (NATO w obronie pokoju) weźmie prezydent Afganistanu Mohammad Ashraf Ghani .
Zostanie również sfinalizowane porozumienie o wysłaniu czterech dodatkowych batalionów na tzw. wschodnią flankę NATO, tj. do Polski, na Litwę (prezydent: Dalia Grybauskaite ), Łotwę (prezydent: Raimonds Vejonis ) i do Estonii (prezydent: Toomas Hendrik Ilves ).
Przeczytaj: NATO w Warszawie. Poważne utrudnienia: zamknięte ulice i objazdy [MAPA]