Wisła znów bardzo płytka. Będzie przerwa w rejsach? Na razie tramwaj wodny musi zmienić trasę

Od dziś do niedzieli ?Wars? popłynie od mostu Poniatowskiego tylko w górę rzeki - aż za most Siekierkowski. Powodem zmiany trasy tramwaju wodnego jest coraz niższy poziom wody w Wiśle.

Spodobało ci się? Polub nas

Wisła ma tylko 67 cm w Warszawie. Tak niski stan rzeki zanotowano dziś o godz. 6.30. Dane przedstawia na swojej stronie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie . Do zeszłorocznego rekordu jeszcze trochę brakuje. Poprzednie lato było tak gorące i suche, że poziom Wisły był najniższy w historii pomiarów prowadzonych od 1797 roku. Wisła miała wtedy tylko 41 cm.

Rekordowo niski poziom Wisły, 17 sierpnia 2015 r.Rekordowo niski poziom Wisły, 17 sierpnia 2015 r. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl Wisła w okolicach Żerania 17 sierpnia 2015 roku, fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

Zmiana trasy

W związku z niskim stanem wody w Wiśle tramwaj wodny "Wars" w ten weekend (1-3 lipca) skraca trasę. Nadal będzie odpływać z przystanku przy moście Poniatowskiego, ale popłynie tylko w górę rzeki aż za most Siekierkowski. Tam, na wysokości klubu wodniaków, zawróci i popłynie z powrotem do mostu Poniatowskiego. Normalna trasa jest dłuższa i prowadzi też przez mosty: średnicowy, Świętokrzyski i Śląsko-Dąbrowski. Statek zgodnie z rozkładem zawraca dopiero na wysokości fontann na Podzamczu.

Tramwaj wodny "Wars" na Wiśle, fot. Wojciech Surdziel /AG

Rejsy z przewodnikiem

Od jutra natomiast (2 lipca) pasażerowie tramwaju wodnego "Wars" mogą wybrać się w rejs z przewodnikiem. W każdą sobotę o godz. 15 i w każdą niedzielę o godz. 11, a także 15 sierpnia (poniedziałek) o godz. 11 będzie opowiadać o walorach przyrodniczych Wisły. Z kolei w każdą sobotę i niedzielę o godz. 13 oraz 15 sierpnia, także o godz. 13 zaplanowano rejsy z przewodnikiem, który zdradzi wiele ciekawostek dotyczących historycznej i współczesnej Warszawy.

Opowiadaczami będą członkowie Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka".

Tramwaj wodny 'Wars'Tramwaj wodny "Wars" Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Wyborcza.pl Tramwaj wodny "Wars", fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Gazeta

Tramwaj wodny "Wars" zabiera na pokład 150 pasażerów. Bilety są dostępne na statku przed rozpoczęciem rejsu lub w przedsprzedaży w biurze Żeglugi Stołecznej (ul. Świętokrzyska 36, lokal 1, wejście od podwórka), od wtorku do czwartku w godzinach 12-16 i w piątki w godzinach 14-18. Więcej szczegółów na stronie ZTM .

Więcej o: