Plac Narutowicza wpisany do rejestru zabytków. Czy to zablokuje jego przebudowę?

Zgodnie z obietnicą mazowiecka konserwator zabytków Barbara Jezierska wpisała do rejestru pl. Narutowicza na Ochocie. Zapowiadała to tuż po objęciu stanowiska pod koniec lutego. Miasto od dawna planuje przebudowę tego miejsca.

Spodobało ci się? Polub nas

Decyzja o wpisaniu pl. Narutowicza wraz z okoliczną zabudową do rejestru zabytków została podpisana przez panią konserwator 28 czerwca. Na razie jest jeszcze nieprawomocna. W ciągu 14 dni można się od niej odwołać.

Z dokumentu wynika, że pod ochroną znajdzie się układ urbanistyczny pl. Narutowicza w obrębie którego znajdują się wpisane wcześniej do rejestru:

* kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Jakuba Apostoła przy ul. Grójeckiej 38,

* Dom Izb Rzemieślniczych pw. św. Antoniego Padewskiego wraz z murem ogrodzeniowym od ul. Barskiej i terenem posesji przy ul. Barskiej 4,

* kamienica pracowników PKO wraz z oficynami i terenem posesji przy ul. Filtrowej 68,

* część układu urbanistycznego i zespołu budowlanego Kolonii Lubeckiego.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP przy pl. NarutowiczaKościół Niepokalanego Poczęcia NMP przy pl. Narutowicza Fot. Stefan Romnanik / Agencja Wyborcza.pl Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na pl. Narutowicza, fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta

"Widmo krąży nad zmianą układu komunikacyjnego placu, widmo konserwatora;)" - zażartował na Facebooku Michał Krasucki , zastępca stołecznego konserwatora zabytków. Dalej, już poważnie, skomentował: "Żałuję, że tylko plac, a nie cała zachodnia część historycznej Ochoty. Z zachowaną zabudową z lat 20/30-tych XX w. Wtedy byłoby pokrycie całego historycznego obszaru ochroną konserwatorską. W tej chwili są tylko budynki w ewidencji".

Ratusz chce zmienić plac

Miasto opracowuje nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla placu Narutowicza. W 2013 roku pracownia Dawos wygrała konkurs na koncepcję przebudowy tego rejonu. Zgodnie z nią plac ma być miejscem spotkań mieszkańców z ławeczkami, kawiarniami i placem zabaw. Zaplanowano zmniejszenie do dwóch liczby pasów na Grójeckiej i likwidację istniejącej w tym miejscu od 95 lat pętli tramwajowej. Ostatni pomysł nie wszystkim się jednak spodobał. Protestowały m.in. organizacje zrzeszające miłośników komunikacji miejskiej. Miasto swoje pomysły konsultowało też z mieszkańcami. Do planu wpłynęło sporo uwag, głównie od ochocian.

Plac Narutowicza z lotu ptakaPlac Narutowicza z lotu ptaka materiały prasowe Plac Narutowicza z lotu ptaka, fot. materiały prasowe

Mazowiecka konserwator zabytków Barbara Jezierska mówiła nam w marcu, że pl. Narutowicza zasługuje na ochronę. - Jest pomysł wprowadzenia zabudowy pawilonowej na środku placu i likwidacji zabytkowego torowiska. Chcemy chronić historyczny układ komunikacyjny tego rejonu. Ochota zawsze była dzielnicą tranzytową, a teraz ruch na Grójeckiej jest dużo mniejszy, więc trzeba wyraźnie uspokoić komunikację w tym rejonie - komentowała.

Więcej o: