Nasz warszawski autobus jest już w Niemczech. Od jutra będzie woził mieszkańców Berlina [ZDJĘCIA]

Przegubowy solaris, który na co dzień kursuje po Warszawie, w piątek wyjedzie na ulice Berlina. Przez dwa tygodnie będzie wozić pasażerów po stolicy Niemiec.

Spodobało ci się? Polub nas

18-metrowy solaris Miejskich Zakładów Autobusowych (nr boczny 5408) jest już w Berlinie. Jutro rusza w swój pierwszy kurs. Do 15 lipca będzie wozić pasażerów na dwóch liniach: X34 i M49.

Warszawski autobus w BerlinieWarszawski autobus w Berlinie fot. Facebook/Nahverkehrswelt-Berlin Warszawski autobus w Berlinie, fot. Facebook/Nahverkehrswelt-Berlin

To jeden z najnowszych wozów, które w zeszłym roku zaczęły kursować po Warszawie. Autobus jest m.in. wyposażony w panele fotowoltaiczne na dachu. Na czas pobytu w stolicy Niemiec został oklejony wielkim napisem "Warschau grüsst Berlin", czyli "Warszawa pozdrawia Berlin".

Warszawski autobus pojechał do stolicy Niemiec promować nasze miasto. W tym roku mija 25 lat od podpisania umowy o współpracy pomiędzy Warszawą a Berlinem. "Srebrny" jubileusz jest obchodzony w obu stolicach. Na początku maja - przez prawie dwa tygodnie - ulicami Warszawy kursował piętrowy MAN, wypożyczony z Berlina. Jeździł na linii 180.

Piętrowy autobus będzie jeździł na linii 180 przez najbliższe dwa tygodniePiętrowy autobus będzie jeździł na linii 180 przez najbliższe dwa tygodnie Fot ZTM Piętrowy Man z Berlina w warszawskiej zajezdni, fot. ZTM

Prezydent jedzie do Berlina

Jutro stolicę Niemiec odwiedzi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wizyta w Berlinie potrwa dwa dni. Jutro pani prezydent odwiedzi tamtejszy ratusz i spotka się z burmistrzem Michaelem Müllerem. Potem będzie podziwiała panoramę miasta z Wieży Telewizyjnej, przejedzie warszawskim solarisem do Instytutu Polskiego i wygłosi wykład "Warszawa-Berlin-Europa: owoce współpracy i perspektywy na przyszłość" w Europäische Akademie Berlin. Na zakończenie zapozna się z systemami zabezpieczania imprez masowych w berlińskiej strefie kibica i obejrzy mecz ćwierćfinałowy EURO2016.

Warszawski autobus w BerlinieWarszawski autobus w Berlinie fot. Facebook/Nahverkehrswelt-Berlin Warszawski autobus w Berlinie, fot. Facebook/Nahverkehrswelt-Berlin

W sobotę Hanna Gronkiewicz-Waltz spotka się z przedstawicielem Senatu Berlina ds. Rozwoju Miasta i Środowiska, by porozmawiać m.in. o niemieckich doświadczeniach związanych z zagospodarowaniem nabrzeży i wysłucha koncertu fortepianowego w Tee-Haus w parku Tiergarten, przygotowanego specjalnie dla berlińczyków - wystąpi m.in. Andrzej Jagodziński Trio, który wykona utwory Chopina w wersji jazzowej.

7 i 8 maja w Warszawie gościł burmistrz Berlina. Wspólnie z panią prezydent wziął udział w Paradzie Schumana, debacie dotyczącej wyzwań stojących przed europejskimi metropoliami i otworzył Koncert Europejski w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu.

Więcej o: