"To Żydzi mordowali w czasie wojny". Dr Ewa Kurek miała być gościem urzędu dzielnicy Praga Północ

W urzędzie dzielnicy Praga Północ zaplanowano spotkanie dr Ewą Kurek, historyczką twierdzącą, że cywilizacja prawosławna i żydowska to sekta ubliżająca Polakom. Po słowach krytyki w sieci wydarzenie odwołano.

Na jutrzejsze spotkanie w praskim urzędzie dzielnicy zaproszona została dr Ewa Kurek , historyczka głosząca tzw. Judeo-Polonię , czyli hipotezę oznaczającą zagrożenie polskości wynikające z obecności w naszym kraju zbyt dużej liczby Żydów.

Spodobało ci się? Polub nas

Historyczka (autorka m.in. książki pt "Polacy i Żydzi: problemy z historią") głosi tezę, że w czasie rozbioru Polski Żydzi marzyli o tym, aby przejąć panowanie nad krajem. - "Wyobrażali sobie, że Polska będzie jak ser szwajcarski. Dążyli do tego, aby 813 miejscowości stała się niezależna od Polaków - mówiła podczas jednego ze swoich wykładów pod hasłem "Polacy i Żydzi: problemy z Historią".

 

Ewa Kurek zanegowała istnienie cywilizacji judeochrześcijańskiej podkreślając, że moralność chrześcijańska jest drastycznie różna od moralności żydowskiej. Chrześcijaństwo nakazuje silnym bronienie słabszych, judaizm będący podstawą moralności żydowskiej nakazuje poświęcanie słabych Żydów, by przetrwali najsilniejsi, i powala Żydom - dla ratowania swego życia - poświęcać innych Żydów (gojów można poświęcać zawsze i wszędzie bo nie są nawet istotami ludzkimi). Dla tego zgodnie z izraelską ustawą z 1952 roku - Żyd, który dokonywał nazistowskich zbrodni by przetrwać jest bezkarny. Zdaniem Kurek judaizm jest religią rasistowską, podczas gdy polski antysemityzm nigdy rasistowski nie był.

Historyk w trakcie spotkania przypomniała także wielowiekową historię relacji Żydów z Polakami. Omówiła prawa średniowiecznej Polski, które uniemożliwiały szlachcie prowadzenie handlu a przez to skazywały Polaków na żydowski wyzysk, przywileje dla Żydów przyznawane przez królów, sprzeciw Żydów wobec powstania niepodległej Polski w 1919 roku, kolaboracje Żydów z nazistami, zakaz pisania o Żydach, istnieniu ŻZW i polskiej pomocy Żydom w PRL.

W czasie tego, jak i innych wykładów, opowiadała także o historii relacji Żydów z Polakami. Jej zdaniem prawo podatkowe ustanowione w Średniowieczu skazywało Polaków na wyzysk- jak sama mówi: "obrzydliwie bogatych Żydów".

Ponadto dr Kurek uważa, że judaizm jest religią rasistowską. Zwraca m.in. uwagę na kolaboracje Żydów z nazistami. Twierdzi, że "większość Żydów popierała zaborców". Podkreśla również, że Adam Czerniaków, prezes Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie współpracował z Niemcami, ponieważ "chciał stworzyć największe na świecie państwo żydowskie".

Wypowiada się również na temat Muzeum Historii Żydów Polskich nazywając instytucję "zbrodnią niepamięci".

 

Jak dowiedziało się metrowarszawa.pl dzielnica Praga Północ miejsce na organizację spotkania miała użyczyć Stowarzyszeniu Centrum Edukacji i Rozwoju im. Biskupa Kajetana Sołtyka , patriotycznej inicjatywie założonej m.in. przez eurosceptyka Grzegorza Brauna oraz Rafała Mossakowskiego . Nie tylko na wykład dr Ewy Kurek, ale też na cykl spotkań (tydzień temu w urzędzie pojawił się Stanisław Michalkiewicz, znany zwolennik Władimira Putina).

- Nie widzimy powodu dla którego spotkanie nie miałoby się odbyć w naszej sali konferencyjnej - wyjaśniała nam jeszcze kilka godzin przed odwołaniem wykładu Barbara Domańska, rzeczniczka dzielnicy Praga Północ. - Użyczenie sali nie jest równoznaczne z tym, ze podpisujemy się pod treściami, które są głoszone podczas spotkania - tłumaczyła Barbara Domańska, rzeczniczka dzielnicy Praga Północ.

Wydarzenie skrytykował radny Jan Śpiewak , który jednocześnie zaapelował do burmistrza dzielnicy Wojciecha J. Zabłockiego (Prawo i Sprawiedliwość) o odwołanie spotkania.

- Praga Północ ma bardzo długą wielokulturową historię. Czy burmistrz chce, żeby dzielnica zaczęła się kojarzyć z antysemityzmem, niechęcią wobec prawosławnych i ksenofobią? Apeluje do burmistrza, aby nie nurzał urzędu dzielnicy w szambie - napisał na swoim FB.

Godzinę później, otrzymaliśmy od urzędu dzielnicy informację o tym, że spotkanie z dr Kurek zostało odwołane. Z powodów technicznych.

Więcej o: