Czy tam ktoś mieszka? Pytamy wokół domu Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu [WIDEO]

- Najpierw wysiadają dwumetrowcy z BOR-u, a za nimi taki niski ziomek - opisuje młody chłopak, który codziennie mija dom przy ul. Mickiewicza 49 na warszawskim Żoliborzu. Tam podobno mieszka Jarosław Kaczyński. Wielu tak mówi, ale niewielu go widziało.

Spodobało ci się? Polub nas

Zobacz wideo

- To nie jest dom prezesa. On mieszka w Wilanowie - mówi stanowczo kobieta z zakupami w ręku. - Mnie się wydaje, że jego tu nie ma, bo go nie widuję - dorzuca starsza pani spacerująca z psem. - Z tego, co słyszałem, to jego bratanica tam mieszka - sugeruje mężczyzna z bloku przy ul. Gdańskiej. I przypomina: - Jak jeszcze żyła matka, to często tu bywał. Jego ochroniarze nawet autobus potrafili zatrzymać.

Im bliżej domu przy ul. Mickiewicza 49, tym większa pewność rozmówców, że pod tym adresem mieszka prezes rządzącej w Polsce partii. - Oczywiście, że tak. Widuję go codziennie - mówi jeden z najbliższych sąsiadów i znika szybko za furtką swojej posesji.

Zawsze z obstawą

Tuż obok zagaduję matki z dziećmi w wózku. Przechodzą tędy kilka razy dziennie. - Od tyłu zawsze stoi samochód z ochroną - mówi jedna. - I kot - dorzuca druga dla żartu. Obie wskazują na dwupiętrowy budynek - bliźniak. Od ul. Mickiewicza dom zasłaniają wysokie drzewa i wielki billboard. Z drugiej strony jest wąska, lokalna ul. Solskiego. Stąd więcej widać. - Najpierw wysiadają dwumetrowcy z BOR-u, a za nimi taki niski ziomek - opisuje młody chłopak, który codziennie mija dom z tabliczką "Mickiewicza 49".

- Ochroniarze nie odstępują go ani na chwilę. Stoją z obu stron budynku - mówi sąsiad mieszkający po drugiej stronie ulicy. - Znałem jego mamę. Na spacery często wychodziła na pl. Lelewela. Jego też czasem spotykałem, ale nigdy nie rozmawialiśmy.

Większość przyznaje, że Jarosław Kaczyński zawsze pojawia się z obstawą. - O! Widzi pan, teraz prawdopodobnie jest w domu, bo przed furtką stoi taki jeden ludek, który go pilnuje - mówi mężczyzna mieszkający na Żoliborzu od ponad 40 lat. Faktycznie, przed bramą kręci się ktoś w długich spodniach i krótkiej koszulce. Trudno go zauważyć, bo ma strój w kolorze khaki, co czyni go mniej widocznym na tle zieleni.

W kiosku, butiku, kolekturze lotto

Pytam o Jarosława Kaczyńskiego w całodobowym sklepie monopolowym na rogu Mickiewicza i Potockiej. - Nie będę o tym mówił. Jedyne, co mogę zrobić, to pana pożegnać - słyszę. Obok, w kolekturze lotto, nie widzieli prezesa PiS. Ale za to dowiaduję się, że szóstkę obstawiali tu Jan Kobuszewski, Piotr Gąsowski, Krzysztof Piesiewicz, Wojciech Pokora, a nawet Antoni Macierewicz, "ale to akurat dawne dzieje". Kaczyński nie odwiedza też pobliskiego kiosku. - Myślę, że ma od tego ludzi - mówi sprzedawczyni i chwali się, że jej klientem jest inny polityk - Ryszard Kalisz.

W butiku vis a vis domu przy ul. Mickiewicza 49 można kupić przede wszystkim damskie stroje, ale jest też biżuteria męska. - Mam nadzieję, że prezes mnie kiedyś odwiedzi. Jeśli będzie potrzebował czegoś na prezent, to na pewno mu doradzę - zachęca właścicielka.

W sushi barze go nie lubią

Zaczepiam sprzedawcę truskawek przy pętli tramwajowej Marymont - Potok. - A gdzie on mieszka? - pyta pan Artur. Wskazuję dom jakieś 100 metrów od nas. - A gdybym wiedział, to bym tu nie handlował - mówi. - Nigdy nie głosowałem na PiS, zawsze na PO albo PSL. Nie lubię Jarosława Kaczyńskiego, bo nakręca ludzi przeciw sobie. PiS powinien nas zjednoczyć, a nie dzielić - radzi.

Jeśli Jarosław Kaczyński lubi sushi, to niech omija bar serwujący takie danie blisko swojego domu. Tam go nie lubią. - My jesteśmy to - mówi człowiek za ladą i podsuwa mi nalepki "obywatel drugiej kategorii". - Auto mam oblepione KOD-em i pier***ę, że tu mieszka. Jak przyjdzie do nas ktoś z odznaką KOD-u, to ma zniżkę 10% i bez kolejki go obsługuję - zapewnia.

Budka z lustrami weneckimi

Lubi go za to sąsiadka z naprzeciwka: - To zawsze był miły sąsiad. Kłania się elegancko, podnosi czapkę do góry - opowiada. Pamięta go jeszcze z czasów, gdy chodzili do tej samej podstawówki, ale innej klasy. - Może na rowerze jeździliśmy, ale rzadko się razem bawiliśmy, bo ja byłam młodsza od niego - wspomina.

Mieszkańcy zwracają uwagę na budkę stojącą na działce, gdzie stoi dom prezesa PiS. - Są takie podejrzenia, że tam jest ochrona. Niech pan spojrzy na lustra weneckie - wskazuje jeden z rozmówców. Jeszcze kilka lat temu w tym niewielkim pawilonie mieściła się wypożyczalnia kaset wideo. Ale jej właściciel się wyprowadził, a działkę sprzedał rodzinie Kaczyńskich. Teraz numery 47, 49 i 51 mają jednego zarządcę. W tym środkowym nocą zapala się światło. To znak, że do domu wrócił Jarosław Kaczyński. Tak tu mówią. Limuzyna zawsze podjeżdża pod bramę od ul. Solskiego. Wcześniej mija bilbord, na którym uśmiechają się do siebie serdecznie Lech Wałęsa i Lech Kaczyński.

Więcej o: