Tu powstanie kolejna w Warszawie galeria handlowa. MJN: "Ta część miasta coraz bardziej przypomina Mordor 2.0"

To już pewne - w Warszawie, na Woli, przy ulicy Towarowej powstanie kolejna galeria handlowa. Aktywiści protestują. Inwestor: "Nie jest to przypadkowa lokalizacja. Z badań wynika, że w Warszawie jest zapotrzebowanie na przynajmniej cztery galerie handlowe".

Nowa galeria handlowa to projekt Griffin Real Estate, który jest właścicielem terenu, na którym jeszcze mieści się stare centrum Jupiter oraz dawne zakłady graficzne Dom Słowa Polskiego. O planach budowy nowej galerii w tym miejscu deweloper informował już w ubiegłym roku. - Będzie to nowoczesny projekt handlowo-lifestyle'owy z usługami, gastronomią i parkingiem. Obiekt ma zaoferować przeszło 100 tys. m kw. powierzchni pod wynajem - informował.

Galeria handlowaGaleria handlowa materiały inwestora materiały inwestora

Miasto jest Nasze już zapowiedziało składanie wniosku o wykreślenie galerii handlowej przy ulicy Towarowej i zastąpienie jej zabudową, która, jak piszą aktywiści, "tchnie miejskie życie do tej części miasta, która coraz więcej warszawiaków z niepokojem określa jako Mordor 2.0".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dziś wiadomo, że galeria na pewno powstanie - projekt został już wpisany do planu zagospodarowania przestrzeni tego fragmentu Warszawy. Inwestor nie zdradza jeszcze szczegółów na temat inwestycji, ale z informacji, które już pojawiły się w mediach wynika, że centrum będzie naprawdę pokaźnych rozmiarów - będzie mogło spokojnie konkurować z jednym z największych centrum handlowych w Europie - Arkadią przy Rondzie Radosława.

"Gdy cały świat stawia na lokalne centra, lokalny biznes my z uporem maniaka wspieramy deweloperkę i międzynarodowe korporacje, które nie płacą podatków w Polsce" - piszą na stronie przedstawiciele stowarzyszenia.

Czy Warszawie jest potrzebne kolejne centrum handlowe? Zdaniem przedstawicieli Griffin Real Estate zdecydowanie tak. - Wybraliśmy tę lokalizację nieprzypadkowo. Wola bardzo szybko się rozwija, buduje się tam wiele nowych biurowców, ludzie wracając z pracy, będą chcieli mieć możliwość zrobienia zakupów. My chcemy im tę możliwość dać - mówi Joanna Drygalska z biura prasowego Griffin Real Estate. - Z badań wynika, że w Warszawie jest zapotrzebowanie na galerie handlowe. W mieście jest miejsce na zbudowanie nawet czterech galerii - dodaje.

Warszawiacy chcą galerii handlowych, aktywiści biją na alarm - galerii jest za dużo, szpecą krajobraz miasta. "Zamiast spacerowania tętniącymi życiem ulicami i lokalnymi placami, mieszkańcy Warszawy (ale również innych polskich miast) tłoczą się w sztucznych, udających miasto przestrzeniach, nad którymi pełną kontrolę sprawuje prywatny właściciel" - pisali aktywiści w liście otwartym opublikowanym dwa lata temu.

Jeżeli w planie zagospodarowania dopuszczono kolejną galerię przy Towarowej, do tego tak ogromną, to jest bardzo zła decyzja - powiedziała Joanna Erbel.

Inwestor zdaje sobie sprawię, że budowa galerii wywołała dużo emocji, ale na razie wstrzymuje się z jakimkolwiek komentarzem. - W mediach pojawia się dużo kontrowersyjnych informacji na temat inwestycji. Jesteśmy w trakcie dopracowywania projektu, zdobywania zgód na budowę, itd. Oficjalne oświadczenie będziemy przesyłać w najbliższym czasie- poinformowała Joanna Drygalska.

Więcej o: