W Łazienkach Królewskich rozbłysną lampiony szczęścia. Dekoracje przyjechały prosto z Chin

Już w najbliższy piątek, o godz. 21.30, w Alei Chińskiej rozbłyśnie kilkaset chińskich lampionów. Przez całe lato będzie je można podziwiać co wieczór - aż do zamknięcia ogrodów. Czerwono-złote dekoracje przyjechały do Łazienek prosto z Chin, a dokładnie z miasta Chengdu, które niedawno połączyła z Polską nowa linia kolejowa.

Piątkowa iluminacja zainauguruje tegoroczny Festiwal Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich. Natomiast w sobotę , o godz. 21, a potem w każdy piątek i sobotę lipca, edukatorzy z Łazienek Królewskich będą oprowadzać po Ogrodzie Chińskim. Z kolei od następnego weekendu, w każdy piątek, zwiedzanie zabytkowych wnętrz będzie można kontynuować również po godz. 20. Muzeum proponuje spacer w poszukiwaniu chinoiserie , czyli chińskich motywów w sztuce i architekturze. Na trasie zwiedzania znajdzie się m.in. Pałac Myślewicki (w którym w latach 1958-1970 toczyły się rozmowy amerykańsko-chińskie), Biały Domek i rozświetlona lampionami Aleja Chińska. Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl

Spodobało ci się? Polub nas

Lampiony to tradycyjna chińska dekoracja. Zdobią, ale nie tylko. Kolor czerwony ma w chińskiej kulturze szczególne znaczenie : symbolizuje pomyślność i szczęście. Na lampionach umieszcza się więc odwrócony do góry nogami znak "fu" (szczęście, dobrobyt), a chińska wymowa wyrażenia "odwrócone szczęście" brzmi podobnie do "szczęście przybywa".

Pierwszy weekend lata to także jedna z ostatnich okazji, żeby zobaczyć arcydzieło malarstwa holenderskiego: obraz Abrahama Mignona "Kwiaty w szklanym wazonie".

Więcej o: