Po 16 latach znika neon Kinoteki z Pałacu Kultury. Będzie pożegnalna wystawa, konkurs i darmowe pokazy

W przyszły weekend po raz ostatni będzie można zobaczyć neon ?Kinoteka? nad wejściem do multipleksu w Pałacu Kultury i Nauki. Wisiał tam 16 lat. W sierpniu pojawi się w tym miejscu nowy neon.

Spodobało ci się? Polub nas

Neon, który zniknie na początku lipca, był tam od otwarcia kina w 2000 roku. Teraz ustąpi miejsca nowemu. To wspólna decyzja Kinoteki i PKiN. - Chcemy, by nowy projekt był bliski historycznym neonom Pałacu Kultury i Nauki i tworzył z nimi harmonijną całość - mówi Karolina Śmigiel z Kinoteki. Nowy neon będzie można zobaczyć w sierpniu. Zniknie tło, zostaną same litery. - Na razie jest jeszcze projektowany, ale wiadomo, że będzie miał liternictwo znane z naszego dotychczasowego loga i będzie nawiązywał do tych neonów, które wiszą nad wejściem do Teatru Dramatycznego i Baru Studio - dodaje Śmigiel.

Neon 'Kinoteka'Neon "Kinoteka" Fot. materiały prasowe Neon "Kinoteka" nad wejściem do kina w Pałacu Kultury i Nauki, fot. materiały prasowe

Stary neon nie trafi na śmietnik. Spod Pałacu Kultury pojedzie na Kamionek. Będzie jednym z nowych eksponatów w znajdującym się na terenie Soho Factory - Muzeum Neonów (ul. Mińska 25).

Pożegnanie neonu

Oficjalne pożegnanie starego neonu zaplanowano na przyszły weekend (2-3 lipca). Wcześniej można wziąć udział w konkursie. - Do 30 czerwca zróbcie zdjęcia starego neonu Kinoteki, a potem opublikujcie je na Instagramie lub Faceooku i oznaczcie #neonkinoteki i #kinoteka - namawia Karolina Śmigiel. Zwycięzcy zostaną wybrani dzień później - w piątek (1 lipca), a w weekend (2-3 lipca) zdjęcia będą pokazywane widzom Kinoteki. W sobotę i w niedzielę będzie też można wziąć udział w bezpłatnych pokazach filmu "Neon" w reżyserii Erica Bednarskiego.

- Specjalna neonowa przypinka, którą w tych dniach będzie można wykonać w Kinotece, będzie darmową wejściówką na pokaz filmu "Neon" w Kinotece, do Muzeum Neonów oraz zniżką na pokaz najnowszego filmu Nicolasa Refna "Neon Demon" pod koniec lipca w Kinotece - zachęca Śmigiel.

W piątek, 8 lipca, litery z napisu "Kinoteka" trafią do Muzeum Neonów.

Więcej o: