Sprawdź swoje plemniki. W lipcu można zrobić bezpłatne badanie nasienia. Od jutra zapisy

Właśnie rusza wakacyjna kampania ?Płodny Polak?. Panowie mogą od jutra zapisywać się na darmowe badanie profilaktyczne. Dzięki niemu będzie wiadomo, czy pacjent ma zdolność do zapłodnienia.

Spodobało ci się? Polub nas

W Warszawie takie badanie będzie można zrobić w lipcu w Klinice Bocian przy ul. Stawki 2A. Wcześniej trzeba się zapisać przez telefon (numer: 22 634 37 74). Można to zrobić od jutra, czyli 23 czerwca, gdy przypada Dzień Ojca.

Jak przekonują autorzy kampanii, badanie nasienia jest bezbolesne, nieinwazyjne i może przynieść cenne informacje odnośnie możliwości poczęcia dziecka. - Diagnoza jest niezmiernie ważna, bowiem w przypadku pojawienia się nieprawidłowości, można podjąć odpowiednie metody leczenia, by partnerka mogła zajść w ciążę, a czasem dla poprawy jakości plemników wystarczy zmiana szkodliwych dla nasienia przyzwyczajeń - mówi Piotr Pietrewicz, ekspert kampanii "Płodny Polak", dyrektor diagnostyki laboratoryjnej oraz laboratorium IVF w Klinikach Leczenia Niepłodności "Bocian".

  Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Naukowcy alarmują, że spada liczba i jakość produkowanych plemników przez mężczyzn. - Szacuje się, że niepłodność dotyka już ok. 1,5 mln par w Polsce, przy czym w ok. 35 procentach odpowiada za nią czynnik męski. Najczęstszym powodem niepłodności u mężczyzn jest zły stan nasienia - mówi Bartosz Mrugacz z kampanii "Płodny Polak".

Jak się przygotować do badania?

Na 3-5 dni przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. - Optymalne jest pozyskanie nasienia do badania w placówce, w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu, dzięki temu jest szybko przekazywane do laboratorium ograniczając w ten sposób czynniki, które mogłyby zaburzyć wynik - dodaje Mrugacz. Ale nasienie można również pobrać w domu. Trzeba je jednak przechowywać w temperaturze 36,6 stopni Celsjusza i w ciągu 30 minut dostarczyć do placówki.

- Próbka podlega ogólnej kontroli koloru, pH, zapachu, lepkości i objętości, jak również ocenie mikroskopowej, gdzie sprawdza się liczbę plemników w milimetrze nasienia, a także ich żywotność, budowę oraz ruchliwość - mówi Mrugacz.

Pacjenci mogą odebrać swój wynik już po trzech godzinach.

Więcej informacji o badaniu znajdziecie na stronie plodnypolak.pl .

Więcej o: