Mieszczanie z Bródna. Powstanie pomnik przedstawiający ... mieszkańców Targówka

Autoportret ludzi Bródna - na pomysł stworzenia rzeźby dzisiejszych mieszkańców osiedla wpadł znany artysta Paweł Althamer. Figury powstaną podczas serii warsztatów, m.in. w lokalnej siłowni, klubie fitness, kościele i w ośrodku dla uchodźców.

Idea Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim jest taka, aby raz do roku pojawiała się nowa rzeźba. W ramach tegorocznej odsłony powstanie praca dedykowana mieszkańcom osiedla. Na pomysł jej stworzenia wpadł Paweł Althamer znany z projektów powstających przy udziale lokalnej społeczności. I tym razem nie będzie inaczej. Tytuł nowej rzeźby artysty będzie nawiązywać do pracy słynnego XIX wiecznego francuskiego rzeźbiarza Augusta Rodina pt. "Mieszczanie z Calais " (jeden z odlewów rzeźby stoi w Londynie, nieopodal Parlamentu).

Figury przedstawiające mieszkańców Bródna powstaną podczas serii warsztatów: w ośrodku dla uchodźców, na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, w pracowni Umbra, w lokalnej siłowni i klubie fitness, przy Domku Herbacianym, Urzędzie Dzielnicy Targówek oraz w kościele.

I jak wyjaśnia organizator przedsięwzięcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej nacisk tegorocznej edycji projektu położony zostanie na ciało - fizyczność osób, które zamieszkują Bródno. Dlatego w ramach edycji odbędą się rozgrywki piłki nożnej drużyn mieszanych Etnoliga i piknik kulinarny, zorganizowany we współpracy z lokalnymi restauracjami i barami. Warsztaty i performansy współczesnych artystów i choreografów, angażujące lokalne grupy taneczne i kluby sportowe.

Spodobało ci się? Polub nas

Park Rzeźby na Bródnie powstał w 2009 roku, jako wspólna inicjatywa artysty Pawła Althamera, Urzędu Dzielnicy Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

INFORMACJEPRACEARTYŚCI

Prace artystów rozsiane są w Parku Bródnowskim, zaprojektowanym na terenie dawnych upraw rolnych i ogrodniczych przez inżynier Stefanię Traczyńską w latach 1976-1978. Projekt Parku Rzeźby czerpie z różnych tradycji sztuki publicznej: zarówno tej wywodzącej się ze sztuki abstrakcyjnej i minimalizmu, jak i mającej społeczny, partycypacyjny charakter. Projekt ten został podzielony na "rozdziały" - raz do roku w parku pojawia się nowa rzeźba. Nie wszystkie realizacje artystów mają charakter stały czy materialny; "rzeźba" definiowana jest tutaj raczej jako rodzaj dynamicznej artystycznej wypowiedzi na temat konkretnego miejsca, czasu, relacji przestrzennych i ludzi.

Park Rzeźby pełni funkcję ewoluującej wystawy sztuki współczesnej, prezentowanej pod gołym niebem i dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę. Znajdujące się w parku dzieła stanowią część stale rosnącej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Park Rzeźby na Bródnie powstał w 2009 roku i pełni rolę swoistego wystawy sztuki współczesnej. Z tym, że: prezentowanej pod gołym niebem oraz dostępnej dla widzów 24 godziny na dobę. Nie wszystkie realizacje artystów mają charakter stały i materialny. "Rzeźba" definiowana jest tutaj raczej jako rodzaj artystycznej wypowiedzi na temat konkretnego miejsca, czasu, relacji przestrzennych i ludzi.

Więcej o: