Przyszli pod hotel przywitać prezydenta Chin. Pod Ambasadą protesty przeciwko łamaniu praw człowieka

Do Warszawy z wizytą przybył dziś prezydent Chin, Xi Jinping. Pod hotel, w którym zatrzymał się prezydent, zebrało się kilkadziesiąt Chińczyków. "Chcemy go powitać, mamy nadzieję, że do nas wyjdzie". Tymczasem pod Ambasadą Chin protestowali przeciwnicy chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim oraz łamania praw człowieka.

- Mimo ulewy przyszli, aby powitać prezydenta. Zebrali się pod hotelem Regents Warsaw na skrzyżowaniu ulic Belwederska, Gagarina, Spacerowa. Głównie młodzież i 30-latki oraz 40-latki. Mają transparenty w języku polskim i chińskim, ubrani są w koszulki z napisami "I love China". Jest dużo policji, ruch został częściowo wstrzymany - relacjonuje Natalia Bet.

Chińczycy WarszawaChińczycy Warszawa metrowarszawa.pl fot. Natalia Bet

Songrui Yang, jedna z osób, która pojawiła się na miejscu, mieszka w Polsce od 6 lat. - Bardzo się cieszę, że prezydent przyjechał, mam nadzieję, że wyjdzie do nas się przywitać - mówi.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Protesty pod Ambasadą

Jednocześnie pod Ambasadą Chińską protestowali dziś przeciwnicy chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim oraz łamania praw człowieka. Chiny ich zdaniem prowadzą politykę hegemonii i zabierają wysepki na Morzu Południowochińskim. To powoduje bardzo napiętą sytuację.

Chińczycy WarszawaChińczycy Warszawa metrowarszawa.pl Natalia Bet

Demonstrowali przede wszystkim Wietnamczycy zamieszkujący Warszawę. Wietnam rości sobie prawa do części wysp znajdujących się na bogatym w złoża Morzu Południowochińskim. Nie godzą się na chińską agresję w tym rejonie.

Wizyta prezydenta Chin w Polsce

Prezydent Chin Xi Jinping przyjechał do Warszawy na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.  Prezydenci mają podpisać umowę dwustronną, która jest zapowiedzią nawiązania współpracy pomiędzy Polską a Chinami. Xi Jinping spotka się również z marszałkami Sejmu i Senatu oraz będzie rozmawiał z premier Beatą Szydło na temat m.in. gospodarki, współpracy naukowej oraz kultury. Prezydent Chin będzie w Warszawie do wtorku.

Więcej o: