Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas
Groźby zwolnienia, fatalne warunki pracy
- Od dłuższego czasu relacje między właścicielami lokalu a pracownikami i pracownicami były napięte: postulaty zmian, które wysuwaliśmy były ignorowane, rosło obciążenie pracą, a jakakolwiek krytyka tej sytuacji kończyła się zapowiedzią zwolnienia z pracy - piszą pracownicy Krowarzyw na stronie Inicjatywy Pracowniczej Warszawa . - Chcieliśmy prowadzić z pracodawcami normalny dialog na partnerskich zasadach, ale okazało się, że nie są oni tym zainteresowani - dodają.
Pracownicy żądali m.in. umów o pracę, stałej stawki godzinowej, likwidacji monitoringu. Utworzyli związek zawodowy. Gdy to zrobili, jak piszą, usłyszeli od pracodawców, że albo akceptują decyzje właścicieli albo zostają zwolnieni.
- Większość z nas pracuje w Krowarzywach od długiego czasu - niektórzy są w firmie prawie od początku, większość już ponad rok. To dzięki naszej pracy firma się rozwijała, to nasz wysiłek sprawił, że burgery z Krowarzyw są tak popularne, to dzięki naszemu zaangażowaniu "Krowa" jest lubiana przez klientów a drzwi do lokali praktycznie się nie zamykają. Pomimo tego, właściciele firmy potraktowali nas jak żywe dodatki do maszyn, które można w każdej chwili wymienić - piszą i apelują o poparcie ich protestu.
Negocjacje z pracodawcą
Sprawa dotyczy lokalu przy Hożej. W poniedziałek 20 czerwca pracownicy postanowili ogłosić na stronie Inicjatywy Pracowniczej Warszawa, że tego dnia mają zamiar protestować. Protestują również pracownicy lokalu przy Marszałkowskiej - żądają przywrócenia do pracy zwolnionych związkowców z burgerowni przy Hożej. Dołączyli do protestu również pracownicy lokalu w Krakowie - to odpowiedź na nieprzywrócenie do pracy zwolnionego pracownika. Lokal przy Hożej jest dziś zamknięty.
Strajk fot. Tomasz Chlabinka/ Facebook.com fot. Tomasz Chabinka/ Facebook.com
"PILNE! Wczoraj zawiązała się komisja IP w wegańskim lokalu Krowarzywa. Dziś pracodawca zwolnił wszystkich jej członków. Ekipa podjęła okupacje lokalu. KONIECZNE JEST WSPARCIE. KTO MOŻE NIECH PRZYJEŻDŻA NA HOŻĄ 29/31 !!! PODAWAJCIE DALEJ!" - czytamy .
Udało nam się skontaktować z przedstawicielem pracowników, który znajduje się w jednym z lokali. - Sytuacja jest dynamiczna. Dziś rano pracownicy ogłosili powstanie związku zawodowego. Na co usłyszeli, że wszyscy zostają zwolnieni. Wtedy postanowili ogłosić protest. Gdy informacja trafiła do internetu i negatywne komentarze zaczęły być kierowane w stronę właścicieli lokalu, postanowiono podjąć rozmowy. W tej chwili trwają negocjacje. Nie jestem w stanie na tę chwilę powiedzieć, czy dojdziemy do porozumienia. Jeśli nie, będziemy dalej protestować - mówi Jakub Grzegorczyk z Inicjatywy Pracowniczej Warszawa. Dodał również, że osoby zaangażowane w działanie lokalu, dalej chcą tam pracować. Cenią i lubią to miejsce. Stawiają jednak warunki.
Protest Krowarzywa Inicjatywa Pracownicza Warszawa/ Facebook.com Inicjatywa Pracownicza Warszawa/ Facebook.com
Potwierdził tę informację właściciel Krowarzyw, Krzysztof Bożek. - Dużo wskazuje na to, że się dogadamy. Ale rozmowy wciąż trwają - powiedział metrowarszawa.pl. Oświadczenie pojawiło się również na fan page'u Krowarzyw: - Bardzo nam przykro z powodu nieporozumienia w naszym zespole. W takich sytuacjach zwykle obydwie strony są winne. Nieprawdą jest, że zwolniliśmy wszystkich pracowników. Zwolniona została jedna osoba. Prowadzimy rozmowy, staramy się dojść do porozumienia. (...) Obiecujemy wam, że nikt z tej sytuacji nie wyjdzie pokrzywdzony. Zależy nam na tym, aby pracowali u nas ludzie, którzy czują się zadowoleni, a nie zniewoleni ( więcej na stronie ).
Przed lokalem przy Hożej na wynik negocjacji czeka kilkanaście osób. Wśród nich są działacze Inicjatywy Pracowniczej, członkowie anarchistycznych kolektywów i partii RAZEM.
Protestuje 15 osób
Pracowników wspiera również partia RAZEM. - Pracownicy domagają się zalegalizowania swojej pracy. Część osób pracuje na umowę zlecenie, ale część dostaje wypłatę w kopercie pod stołem. W tej chwili protestuje 15 osób. Pracownicy lokalu przy ul. Hożej nie przystąpili do protestu, ponieważ boją się ewentualnego zwolnienia - powiedziała metrowarszawa.pl Marcelina Zawisza z partii RAZEM.
Internauci, którzy do tej pory kibicowali lokalowi, są w szoku. Tym bardziej, że na stronie Krowarzyw rano pojawił się wpis o poszukiwaniu nowych pracowników (właściciele lokalu już go usunęli). - Moja noga już tam nie postanie - oświadczają niektórzy. Inni krytykują protest: - Jak nie pasuje, zmieńcie pracę. Jeszcze inni dopytują - dlaczego pracownicy żądają likwidacji monitoringu.
Pracownicy w kolejnym poście na stronie Inicjatywy tłumaczą : - Zadaniem związku zawodowego są działania aby zmieniać nie miejsce zatrudnienia danego pracownika/pracownicy, ale warunki pracy w już istniejących przedsiębiorstwa.
W kwestii monitoringu: - Chcielibyśmy przypomnieć, że nagrywanie przez pracodawcę naszego wizerunku to jest zbieranie danych osobowych i podlega ochronie ponieważ może potencjalnie naruszać prawo do prywatności ( więcej na stronie ).
Krowarzywa to lokal z wegańskim jedzeniem - wegańskimi burgerami. Są dwa lokale w Warszawie, trzeci znajduje się w Krakowie. Krowarzywa odniosły duży sukces na gastronomicznej mapie stolicy. W Krakowie również nie brakuje miłośników wegańskich burgerów. Nasuwa się pytanie: Jakim albo czyim kosztem? Krowarzywa na Facebooku tracą swoje cenne gwiazdki w szybkim tempie.