Warszawa po potężnej wichurze: powalone drzewa, wszędzie korki, opóźnione tramwaje i pociągi

- Mamy już ponad 300 zgłoszeń, a nasz telefon bez przerwy dzwoni - słyszymy od strażaków. W wielu miejscach konary drzew pospadały na zaparkowane auta, jezdnię albo torowiska. W korkach stoją kierowcy i pasażerowie autobusów. Podróżni musieli wysiąść z tramwajów, bo przejazd w wielu miejscach był zablokowany. Utrudnienia mogą potrwać do wieczora.

Spodobało ci się? Polub nas

Sprawdziły się zapowiedzi speców od pogody. O godz. 13 nad Warszawą zaczęło bardzo mocno wiać i padać. Wcześniej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał, że przez stolicę może przejść trąba powietrzna. Miało wiać w Warszawie nawet z prędkością ponad 100 km/h.

Po przejściu popołudniowej nawałnicy w korkach utknęli nie tylko kierowcy, ale też pasażerowie autobusów i tramwajów. W całym mieście ruch nadal blokują powalone drzewa. - Do tej pory odebraliśmy już ponad 300 zgłoszeń, a nasz telefon bez przerwy dzwoni - powiedział nam po godz. 15.30 Dominik Leśniakiewicz z zespołu prasowego straży pożarnej w Warszawie.

Najwięcej sygnałów o złamanych gałęziach i powalonych drzewach pochodziło od mieszkańców Śródmieścia, Woli, Ochoty i Targówka. Ucierpiały auta zaparkowane m.in. na ul. Grójeckiej, Kameralnej, Wroniej, Płockiej czy Białobrzeskiej.

  Fot. straż miejska Fot. straż miejska

Wiatr przewrócił dziś też donice na ul. Świętokrzyskiej i słup ogłoszeniowy w Al. Jerozolimskich.

Ogromne korki utworzyły się w wielu miejscach - m.in. na ul. Marszałkowskiej, Jagiellońskiej, Wisłostradzie czy Żeromskiego.

Najtrudniej mieli dziś pasażerowie tramwajów. Sieć trakcyjna została zerwana m.in. na pl. Narutowicza, pl. Hallera, Nowowiejskiej, Marymonckiej, a także na Marszałkowskiej - na wysokości Ogrodu Saskiego. - Nadal jest problem z napięciem w Al. Jerozolimskich - mówi nam Magdalena Potocka z Zarządu Transportu Miejskiego. - Choć większość awarii udało się już usunąć, to nadal pasażerowie muszą się liczyć z utrudnieniami. Te mogą potrwać jeszcze przez kilka godzin.

Korek tramwajowy w al. Jana Pawła IIKorek tramwajowy w al. Jana Pawła II Fot. zdjęcie nadesłane przez czytelnika Korek tramwajowy w al. Jana Pawła II, fot. zdjęcie nadesłane przez czytelnika

Szczegółów szukajcie na stronie ZTM .

Także pociągi przyjeżdżały dziś opóźnione do stolicy. Niektóre docierały do Warszawy nawet 60 minut później niż jest zapisane w rozkładzie jazdy.

   Tablica opóźnień pociągów Tablica opóźnień pociągów

Po dzisiejszej ulewie strażacy nie interweniowali w sprawie podtopień. Nie ma też doniesień o poszkodowanych.

Stołeczny ratusz na Twitterze apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz ostrzega organizatorów imprez w parkach przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Interwencje od mieszkańców przyjmuje Miejskie Centrum Kontaktu. Do dyspozycji jest też numer 19115 oraz strona warszawa19115.pl .

W kolejnych dniach nadal możliwe są gwałtowne burze i intensywne opady, ale już nie powinno tak mocno wiać.

Więcej o: