Już działa największy w Polsce komputer do analizy danych. Znajduje się na Białołęce

Przed południem otwarto w Warszawie jeden z najnowocześniejszych ośrodków zarządzania danymi w Europie. Centrum Technologii ICM UW ma pomóc polskiej gospodarce rozwijać się szybciej niż do tej pory.

Spodobało ci się? Polub nas

Od dziś na warszawskiej Białołęce - przy ul. Kupieckiej - działa nowoczesna serwerownia o powierzchni ponad 6 tys. m kw. Znajduje się tam centrum zarządzania danymi. To wspólna inwestycja miasta i Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki niej powstanie w stolicy wiele nowych miejsc pracy, m.in. dla wysoko wykwalifikowanych informatyków oraz naukowców z różnych dziedzin: od matematyki przez fizykę, nanotechnologię, inżynierię materiałową aż po medycynę i socjologię.

  Fot. facebook Hanny Gronkiewicz-Waltz Fot. facebook Hanny Gronkiewicz-Waltz

Nowy ośrodek jest najbardziej zaawansowanym technologicznie obiektem w Polsce. Jego "sercem" są dwa nowe superkomputery o olbrzymiej mocy obliczeniowej. Każdy z nich będzie teraz spełniał ściśle określone zadania.

* Okeanos to superkomputer Cray XC40 o mocy ponad 1 petaflopa, który będzie służył do modelowania matematycznego i generowania dużych ilości danych;

* Enigma to największy w Polsce superkomputer do Big Data. Posiada ponad 8 tys. rdzeni obliczeniowych i ma pojemność pamięci przekraczającą 8 petabajtów. Komputer bazuje na technologii Apache SPARK.

  Fot. facebook Hanny Gronkiewicz-Waltz Fot. facebook Hanny Gronkiewicz-Waltz

Centrum zostało wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań projektowych, które wpłynęło na jego energooszczędność i obniżanie kosztów utrzymania. Obiekt jest dostępny nie tylko dla uniwersyteckich naukowców, ale również dla zespołów badawczych z innych jednostek i instytutów (np. Polskiej Akademii Nauk).

- Jesteśmy świadkami nowej rewolucji przemysłowej, w której kluczową rolę w biznesie i gospodarce zaczynają odgrywać różnego rodzaju dane. Przewagi biznesowe budowane są dzięki umiejętności przetwarzania tych informacji i wykonywania skomplikowanych obliczeń lub symulacji. Dlatego to miejsce ma być punktem, w którym nauka spotyka się z biznesem - tłumaczy prof. Marek Niezgódka, założyciel i dyrektor ICM UW. - Naszą ambicją i celem jest odpowiadanie na rosnące potrzeby biznesu i administracji; dzięki wiedzy naszych ludzi i mocy naszych superkomputerów jesteśmy w stanie dać odpowiedź niemal na każde postawione przez biznes pytanie.

  Fot. facebook Hanny Gronkiewicz-Waltz Fot. facebook Hanny Gronkiewicz-Waltz

Centrum Technologii ICM UW posiada także system bezpiecznego przechowywania i udostępniania danych Faros o sumarycznej pojemności ponad 20 petabajtów oraz zaawansowane laboratorium wizualizacji wielkoskalowej i renderingu. Kluczowym elementem tego miejsca jest ściana wideo o powierzchni 15 m kw. oraz serwery generujące na podstawie danych z obliczeń obraz w rozdzielczości 8K Ultra HD.

Budowa Centrum trwała trzy lata i kosztowała 162 mln złotych. 85 procent tej kwoty to środki unijne.

Więcej o: