Mokotów kończy 100 lat! Z tej okazji wielka impreza i wielki 15-kilogramowy tort

18 czerwca w sobotę w godzinach 12.00-23.00 w parkach Promenada i Morskie Oko oraz w Pałacu Szustra odbędzie się wielka impreza plenerowa pod nazwą Mokotówka Zabawa 100-lecia , czyli Święto Mieszkańców. W programie emisje filmów, kronik oraz prelekcje dotyczące historii Mokotowa. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie wielki tort stulecia. Zwieńczeniem imprezy będzie koncert Ewy Bem, Kuby Badacha oraz Wojciecha Gogolewskiego z El Jazz Big Band.

Spodobało ci się? Polub nas

Degustacja tortu stulecia Mokotowa przygotowanego przez cukiernię Walczak odbędzie się o godzinie 18:00. Będzie to 15-kilogramowe cukiernicze dzieło wykonane wyłącznie z naturalnych składników.

Zobaczymy na nim Pałac Szustra z marcepana i opłatków. Krojeniu tortu i częstowaniu nim mieszkańców towarzyszyć będzie Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej The Engineers Band, która zainauguruje tę część imprezy sławnym utworem "Pierwszy znak" Hanki Ordonówny.

MokotówkaMokotówka materiały prasowe materiały prasowe

Tort będzie kroił dla mieszkańców, którzy przyjdą świętować urodziny Mokotowa ubrany w historyczny strój sam burmistrz dzielnicy Bogdan Olesiński.

Wszystkie wydarzenia w ramach Mokotówki odbywać się będą w Parku Promenada, Parku Morskie Oko oraz w Pałacu Szustra. Impreza podzielona będzie na kilka stref tematycznych - będą spektakle, projekcje i wystawy. Wydarzeń jest naprawdę bardzo dużo - z pełnym programem można się zapoznać na stronie .

M.in. Służewski Dom Kultury wybuduje bajkową alejkę Brzechwy, na której królować będą ilustracje Krystyny Michałowskiej oraz teksty bajek Jana Brzechwy, który był mieszkańcem Mokotowa. W tym roku przypada 50. rocznica jego śmierci. Na tej wyspie zobaczymy również ekspozycje: Historia Instytutu Dzieci Moralnie Zaniedbanych, Korzenie Siekierek, Stary - Nowy KADR,zabytki Mokotowa widziane oczami dzieci, Krzysztof Kamil Baczyński - rysunki, grafiki.

MokotówkaMokotówka materiały prasowe materiały prasowe

W Pałacu Szustra odbędą się projekcje i prelekcje. "100 lat Mokotowa"i "Sagę Rodu Szustrów" przedstawi znany varsavianista - Tadeusz W. Świątek. Narodowy Instytut Audiowizualny NInA pokaże cykl "Mokotów w archiwalnych kronikach filmowych"

Na terenie wydarzenia znajdziemy również specjalną strefę z kulinariami. Mobilna piekarnia poprowadzi warsztaty pieczenia chleba, a każdy uczestnik będzie mógł zabrać ze sobą własny, upieczony na miejscu bochenek. Degustacje potraw - dla wegetarian jak i smakoszy mięsa -przygotuje Zespół Szkół Hotelarsko-Turystyczno- Gastronomicznych z Mokotowa. Cukiernia Walczak zaoferuje desery i słynne już ciastka stulecia czyli "Mokotówki" z musem malinowym i orzechami, na ciemnym biszkopcie ozdobionym logiem 100-lecia Mokotowa.

MokotówkaMokotówka materiały prasowe materiały prasowe

Z kolei Stowarzyszenie Gwara Warszawska zaprosi na spotkanie z mową Syreniego Grodu: "Będą konkursy, krzyżówki, zagadki i insze mózgowe łamigłówki. Znajdzie się coś i dla słodkich klajniaków i dla starszych Warszawiaków, tych rodowitychi tych flancowanych. Dla pilnych studenciaków będą czekały klawe gwarowe gadżety".

Finałem imprezy będzie koncert, który poprowadzi Michał Sztompke. Rozpocznie się o godzinie 21:00. Zagrają i zaśpiewają Ewa Bem, Kuba Badach i Wojciech Gogolewski z El Jazz Big Band.

Więcej o: