Teatr Żydowski zwraca pieniądze za bilety i gra za darmo na placu Grzybowskim

Aktorzy Teatru Żydowskiego nie odpuszczają. Skoro zabroniono im wstępu do teatru, wychodzą na ulice i grają spektakle na placu Grzybowskim. - Przychodźcie i bądźcie z nami! Wszystkim zwracamy należność za zakupione bilety - informują.

Spodobało ci się? Polub nas

O konflikcie między Teatrem Żydowskim a firmą Ghelamco, nowym właścicielem budynku teatru, jest głośno od kilku dni. Deweloper zakazał pracownikom teatru wstępu do budynku, ogrodził teatr płotem. Wszystko to jego zdaniem - ze względu na bardzo zły stan obiektu, tak zły, że mógłby zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu widzów.

Aktorom udało się otrzymać korzystną opinię Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Deweloper postawił jednak na swoim i pracowników do budynku wpuścić nie zamierzał. 10 czerwca deweloper przesłał list, w którym jeden z pracowników teatru potwierdza, że budynek teatru jest od lat w opłakanym stanie. Pisze o zagrzybieniu, o nie spełnianiu norm przeciwpożarowych.

- Wielokrotnie podnosiliśmy powyższe uwagi przełożonym i dyrekcji, niestety bezskutecznie. O ile na dyskomfort w pracy można przymykać oczy, o tyle na nieprzestrzeganie elementarnych przepisów i zaleceń nie możemy się zgodzić. Żądamy bezpiecznych warunków pracy, bo nie chcemy dołączyć do kilkudziesięciu tysięcy osób, które rocznie ulegają wypadkom spowodowanym przez nieprzestrzeganie norm bezpieczeństwa i higieny pracy przez ich pracodawców - czytamy w liście.

Teatr żydowskiTeatr żydowski Agata Grzybowska/ Agencja Wyborcza.pl Agata Grzybowska/ Agencja Gazeta

- W związku z oświadczeniem z dnia 08.06.2016 r. wysłanym przez firmę Ghelamco, z którego wynika, że wstęp do budynku od dnia 09.06.2016 r. będą miały wyłącznie osoby upoważnione przez Ghelamco, w imieniu Zespołu Teatru Żydowskiego informujemy, że pracownicy Teatru Żydowskiego przy Pl. Grzybowskim 12/16 zamierzają stawić się w pracy od godziny 8.00. O godzinie 10.00 odbędzie się próba spektaklu, którego wystawienie planowane jest o godzinie 18.00 dnia 09.06.2016 r. - oświadczył Teatr Żydowski.

Teatr ŻydowskiTeatr Żydowski Agata Grzybowska/ Agencja Wyborcza.pl Agata Grzybowska/ Agencja Gazeta

9 czerwca ogłosił na swojej stronie na Facebooku, że nie ma zamiaru kończyć przedwcześnie sezonu i skoro nie może dostać się do budynku, będzie grał w plenerze.

- Zapraszamy wszystkich Przyjaciół Teatru, Szanowną Publiczność. Przychodźcie i bądźcie z nami w te dni! "Skrzypka na dachu" zagramy 9, 10, 11 i 12 czerwca o godzinie 18:00. Wszystkim zwracamy należność za zakupione bilety - czytamy w poście . 22 czerwca ma odbyć się spotkanie przedstawiciela dewelopera z ekspertami powołanymi przez stołeczny ratusz.

Teatr Żydowski wynajmuje swoją siedzibę od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów. TSKŻ w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco, która zamierza go zburzyć, a w jego miejsce postawić biurowiec. Zgodnie z ustaleniami między deweloperem a przedstawicielami Teatru Żydowskiego, teatr ma powrócić w nowym obiekcie.

Więcej o: