Szczyt NATO w Warszawie: zamknięte ulice i most, utrudnienia i ograniczenia ruchu, objazdy

Mimo, że do szczytu NATO w stolicy został jeszcze miesiąc, już dziś nazywany jest ?największą operacją w najnowszej historii Warszawy?. Ratusz zapowiada rekordowe środki bezpieczeństwa i ulice zamknięte na ogromną skale.

Szczyt NATO odbędzie się 8 i 9 lipca w Warszawie. Oficjalne delegacje przysyła aż 65 państw i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem, w tym przedstawiciele wszystkich 28 członków NATO.

Spodobało ci się? Polub nas

W sumie będzie w szczycie udział weźmie ponad 1,5 tys. oficjeli i co najmniej drugie tyle dziennikarzy. Sam koszt organizacji spotkania wyniesie ponad 155 mln zł.

Wśród ponad 50 najważniejszych światowych przywódców biorących udział w szczycie znajdą się m.in.: prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii David Cameron, prezydent Francji Francois Hollande i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Pierwsze utrudnienia pojawią się już 8 lipca przed południem, kiedy na Lotnisku Chopina wylądują pierwsi goście. W związku z tym jeśli planujecie tego dnia wylot, szykujcie się na dodatkowe kontrole i opóźnienia i co ważne - trudniej będzie dostać się i wydostać z lotniska, gdyż tego dnia ul. Żwirki i Wigury będzie obowiązywał całkowity zakaz parkowania.

W ciągu tych dwóch gorących dni miasto spodziewa się przejazdu aż 200 kolumn aut z gośćmi (VIP-om towarzyszyć będzie 2,5 tys. osób oraz 1,5 tys. dziennikarzy).

Wokół areny Stadionu Narodowego już 6 lipca stanie płot wyznaczający tzw. strefę zero. Główne obrady rozpoczną się w piątek 8 lipca o godz. 15.

Co będzie zamknięte? Co zniknie?

Na czas trwania szczytu NATO zostaną też wyłączone z ruchu ulice : Żwirki i Wigury, Raszyńska, Al. Jerozolimskie (od pl. Zawiszy do ronda Waszyngtona), rondo Waszyngtona, al. Zieleniecka i Wał Miedzeszyński. W Śródmieściu dodatkowo: Krakowskie Przedmieście, Królewska i Grzybowska.

Prócz tego, już na dwa dni przed rozpoczęciem z centrum miasta znikną kosze na śmieci, ławki i 12 stacji rowerów Veturilo.

Szykują się też poważne zmiany w komunikacji miejskiej, pojawią się objazdy dla tramwajów i autobusów .

Pierwsza linia metra ma kursować normalnie, składy na drugiej linii nie będą się zatrzymywały na stacji Stadion Narodowy, podobnie jak pociągi na stacji kolejowej Warszawa Stadion.

Ponadto wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania pojazdów wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Zakazy będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników. Znaki zakazu staną na Pradze-Południe m.in. na ul. Wał Miedzeszyński, Jakubowskiej, Sokolej, J. Zamoyskiego; na Ochocie w Alejach Jerozolimskich, na ul. Tarczyńskiej, Dalekiej, A. Krzyckiego, Raszyńskiej, Żwirki i Wigury; na Woli m.in. na ul. Wroniej, Łuckiej, Ciepłej, Grzybowskiej, al. Jana Pawła II; w Śródmieściu m.in. w Alejach Jerozolimskich, na ul. Podwale, Senatorskiej, Emilii Plater, M. Konopnickiej, Śliskiej, Sosnowej, Nowogrodzkiej, Kruczej, Królewskiej.

Więcej o: