MZA zamawiają kolejne autobusy elektryczne dla Warszawy. Czymś się jednak będą różnić

Miejskie Zakłady Autobusowe ogłosiły przetarg na dostawę dziesięciu ?elektryków?. Nowe pojazdy zaczną jeździć po mieście na początku przyszłego roku.

Spodobało ci się? Polub nas

Po Warszawie będzie kursować kolejnych 10 autobusów elektrycznych. Miejski przewoźnik ogłosił dziś przetarg na ich dostawę. Zainteresowani producenci mają czas do 19 lipca na złożenie oferty.

- Wszystkie nowe dwunastometrowe "elektryki" będą posiadać elektroniczną informację wewnętrzną, monitoring oraz klimatyzację, a do Warszawy dojadą wraz z ładowarkami - informują w MZA.

Po raz pierwszy warszawskie elektrobusy zostaną fabrycznie wyposażone w pantografy do ładowania akumulatorów podczas postoju na pętli. Te, które teraz jeżdżą po mieście, ich nie mają. Dzięki pantografom autobusy nie będą musiały tak, jak teraz, zjeżdżać w ciągu dnia do zajezdni. Tam - za pomocą łącza typu plug in - są ładowane do specjalnego gniazda. To pozwala im przez kilka godzin kursować po mieście. Dzięki pantografom będą mogły jeździć przez cały dzień.

Ekologiczny transport. Na zdjęciu ekologiczny autobus w KrakowieEkologiczny transport. Na zdjęciu ekologiczny autobus w Krakowie Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl Ekologiczny autobus z pantografem w Krakowie, fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

- Pierwsza napowietrzna ładowarka pojawi się na pętli Spartańska, docelowo ma ich być w Warszawie kilkanaście - zapowiada miejski przewoźnik.

Nowe pojazdy mają dotrzeć do Warszawy na początku przyszłego roku. Trafią do zajezdni na ul. Woronicza, która jest dostosowana do ładowania elektrobusów.

Do tej pory po Warszawie jeździ 10 "elektryków". Można je spotkać na linii 222, która łączy Mokotów (ul. Spartańska) ze Śródmieściem (ul. Bielańska).

Autobus linii 222Autobus linii 222 Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl Autobus elektryczny na linii 222, fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

MZA planują w najbliższych latach zakup kolejnych autobusów ładowanych na prąd.

Więcej o: