Na Odolanach powstaną pierwsze domy z programu "Mieszkanie Plus"? Burmistrz Woli przerażony

- Dostałem już kilkadziesiąt sygnałów od mieszkańców tego rejonu, którzy są przerażeni, że obok ich bloków powstaną mieszkania o niskim standardzie bez garaży - mówi nam Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Spodobało ci się? Polub nas

Wczoraj radio RMF FM podało, że pierwsze tanie mieszkania na wynajem z rządowego programu "Mieszkanie Plus" mają być budowane na warszawskiej Woli. Chodzi o Odolany (tereny wokół ul. Jana Kazimierza), które od kilku lat zmieniają swoje oblicze. Na terenach kolejowych powstają tam kolejne osiedla mieszkaniowe.

Jak informuje rozgłośnia, w ramach rządowego programu zbudowane zostaną trzy- lub czteropiętrowe bloki bez piwnic i garaży. W sumie na wynajem gotowych będzie aż 30 tysięcy mieszkań. Teren, na którym mają być zbudowane nowe budynki, należy do PKP. - Kolejarze wniosą ten grunt do państwowego funduszu, który w zamian za coroczny zysk ma budować nowe mieszkania - informuje na swojej stronie RMF FM.

"Będzie jak z Miasteczkiem Wilanów"

Dziś informację rozgłośni skomentował na Twitterze burmistrz Woli . "Bardzo duży niepokój mieszkańców Odolan. Mechanizm programów jak "Mieszkanie+" na świecie podobny: koncentr. biedy i spadek wart. nieruchomości wokół. Odolany przerażone - napisał Krzysztof Strzałkowski.

  Wpisy na Twitterze burmistrza Woli Krzysztofa Strzałkowskiego Wpisy na Twitterze burmistrza Woli Krzysztofa Strzałkowskiego

- Jestem aktywnym użytkownikiem Twittera i zszokowała mnie tak duża liczba komentarzy w tej sprawie, które od wczoraj do mnie spływają - tłumaczy nam swój wpis burmistrz. - Mieszkańcy Odolan bardzo się boją, bo wzięli kredyty na mieszkania w tym rejonie, które będą spłacać przez najbliższe kilkadziesiąt lat, a teraz słyszą, że obok powstaną mieszkania o niskim standardzie bez garaży. Wiedzą, że wartość ich lokali zacznie drastycznie spadać - wyjaśnia. - Przecież te nowe budynki staną w polu bez koniecznej infrastruktury drogowej. To będzie jak z Miasteczkiem Wilanów, gdzie najpierw wybudowano domy, a po kilku latach dopiero powstały ulice.

Niski czynsz za wynajem

Burmistrz Woli na razie nie może potwierdzić informacji radia RMF FM, że właśnie w jego dzielnicy powstaną pierwsze tanie mieszkania na wynajem z programu rządu Beaty Szydło. - Ale to bardzo prawdopodobne, bo tam są tereny kolejowe, a PKP powołało już spółkę deweloperską, która buduje w tym miejscu nowe osiedla - mówi Strzałkowski.

Widok na OdolanyWidok na Odolany Fot. Wikipedia / CC BY-SA 2.5. Widok na Odolany Widok na Odolany, fot. Wikipedia / CC BY-SA 2.5.

Według pani premier, miesięczny czynsz za wynajem 50-metrowego lokalu w budynkach z programu "Mieszkanie plus" ma wynieść ok. 1000 złotych. Jeśli ktoś dołoży do tego jeszcze 200 złotych, to po 30 latach wynajmowane mieszkanie stanie się jego własnością.

Więcej o: