Zagrożenie z powietrza. Niedługo zawyją syreny alarmowe. Oto jeden ze scenariuszy ataku w samolocie

Między godz. 11.30 a 13. spodziewajcie się trzyminutowego sygnału alarmowego w Warszawie. Syreny włączą się w związku z ćwiczeniami Renegade, które w całym kraju potrwają do piątku.

Spodobało ci się? Polub nas

Syreny alarmowe włączą się dziś między 11.30 a 13. - W Warszawie zostanie nadany trzyminutowy sygnał akustyczny modulowany - informuje ratusz. Uruchomienie syren ma związek z ćwiczeniami taktyczno-specjalnymi pod kryptonimem RENEGADE-SAREX 16/I. - Odwołanie alarmu nastąpi poprzez nadanie sygnału akustycznego ciągłego w okresie 3 minut - czytamy w komunikacie. Ćwiczenie ma na celu sprawdzenie systemu ostrzegania i alarmowania ludności przed zagrożeniem z powietrza.

Zagrożony lot do Modlina

Renegade/Sarex to ćwiczenie rozgrywane w ramach wojskowego ćwiczenia Anakonda. Składa się z kilku epizodów. - Złożą się na nie ćwiczenie taktyczno-specjalne z elementami reagowania na zagrożenie z powietrza i - w ramach części Sarex - działania poszukiwawczo-ratownicze - mówi ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które pełni rolę centrum zarządzania kryzysowego MON.

Jeden z epizodów zakłada, że pilot samolotu zgłasza niebezpieczeństwo na pokładzie. Wtedy zostaje uruchamiana procedura reagowania na taki incydent. - Podrywana jest para samolotów przechwytujących, która zależnie od rozwoju sytuacji, np. tego, czy z samolotem uda się nawiązać łączność, może sprowadzić samolot na lotnisko interwencyjne lub zastosować inne środki z użyciem broni włącznie - mówi ppłk Walatek.

Na trasie przelotu maszyny, która ma lądować w Modlinie, będzie uruchamiany system alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach z powietrza. Wtedy zabrzmią syreny alarmowe.

Różne scenariusze ćwiczeń

W innych miastach będą prowadzone podobne ćwiczenia. We Wrocławiu rozegra się epizod odbicia zakładników z porwanego samolotu, który wyląduje na tamtejszym lotnisku. Z kolei w okolicach Kowar na Dolnym Śląsku część poszukiwawczo-ratownicza ćwiczeń zakłada m.in. katastrofę lotniczą na Wołowej Górze. W tym epizodzie wezmą udział pozoranci grający role poszkodowanych w kolizji samolotu z ziemią. Działanie w takiej sytuacji przećwiczą straż pożarna, policja, wojsko, GOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i wojskowe służby poszukiwawczo-ratownicze ASAR.

W okolicach Wyszogrodu na Mazowszu służby przećwiczą działania poszukiwawcze i akcję ratowania czterech poszkodowanych osób, które do szpitala w Sochaczewie przetransportuje LPR. Ćwiczenia obejmują także epizody na morzu i na brzegu. W środę dojdzie do pozorowanej sytuacji awaryjnej nad Bałtykiem po katastrofie samolotu na wybrzeżu

Czerwcowe manewry to pierwsza tegoroczna edycja cyklicznych ćwiczeń Renegade; druga odbywa się jesienią.

Więcej o: