Aż trudno uwierzyć. Tak kiedyś wyglądał pl. Teatralny. W sobotę spacer po tej okolicy

Wielki parking, na którym stało jedynie kilkanaście samochodów, szerokie chodniki, brak zabudowy od północnej strony i postawiony w tym miejscu pomnik warszawskiej Nike - tak przed laty wyglądał jeden z najważniejszych placów w Warszawie. Na najbliższą sobotę zaplanowano kolejny spacer pod hasłem ?Tu było, tu stało?. Tym razem będzie można dowiedzieć się więcej o tym, jak zmienił się plac Teatralny i jego okolica.

Spodobało ci się? Polub nas

- To było miejsce fascynujących architektonicznych metamorfoz. Zabytki takie jak Teatr Wielki, pałac Blanka czy dawny ratusz, choć wydają się zastygłe w kanonicznej formie, zmieniały w XX wieku swój kształt. Ich obecny wygląd to wynik ewolucyjnych zmian, radykalnych decyzji i konserwatorskich kompromisów. Z kolei relikty Banku Polskiego przy Bielańskiej oraz Grób Nieznanego Żołnierza przetrwały jako ostatnie tak spektakularne świadectwa zniszczenia miasta i pobudzają do pytań na temat sensu kontynuacji odbudowy oraz miejsca ruiny we współczesnym mieście - piszą w zaproszeniu organizatorzy sobotniej wycieczki.

Plac TeatralnyPlac Teatralny Fot. T. Hermańczyk, IS PAN Plac Teatralny, fot. T. Hermańczyk, IS PAN

To już piąty w tym sezonie spacer architektoniczny po Śródmieściu. Tym razem przewodnikiem będzie Grzegorz Piątek - krytyk architektury, były naczelnik wydziału estetyki w ratuszu, publicysta i kurator, prezes Fundacji Centrum Architektury. Spacer rozpocznie się w sobotę (4 czerwca) o godz. 16 pod siedzibą Teatru Wielkiego. Zbiórkę zaplanowano przed wejściem do Opery Narodowej. W spacerze może wziąć udział każdy, wstęp jest wolny.

Domy dworkowe i domki fińskie

Z kolei w niedzielę (5 czerwca) odbędzie się wycieczka po Jazdowie.

- Tematem spaceru będą dwa typy osiedli: Kolonia Profesorska z 20-lecia międzywojennego i osiedle Jazdów z połowy lat 40. XX wieku. Pierwsze osiedle skupia kilkanaście domów typu dworkowego stworzonych dla profesorów Politechniki Warszawskiej. Stylistycznym ewenementem jest willa prof. Romualda Gutta - i to właśnie jej i dokonanej niedawno modelowej termomodernizacji organizatorzy spaceru poświęcą dłuższą chwilę - zachęcają organizatorzy.

Willa GuttaWilla Gutta Fot. Cz. Olszewski, IS PAN Willa Gutta, fot. Cz. Olszewski, IS PAN

- Z kolei osiedle Jazdów jest typem zupełnie innego rodzaju zabudowy - złożone z drewnianych, skromnych domków fińskich, pomyślanych jako tymczasowe rozwiązanie mieszkaniowe, przetrwało do naszych czasów i obecnie swoją specyfiką zachwyca wielu warszawiaków - czytamy w zaproszeniu.

Niedzielny spacer poprowadzi Małgorzata Kuciewicz - architektka i współzałożycielka grupy projektowej Centrala. Zbiórka o godz. 16 przed kawiarnią Rozdroże (al. Ujazdowskie 6).

Willa GuttaSpacery architektoniczne Plan spacerów architektonicznych "Tu było, tu stało" na ten sezon

Więcej o: