Białe dzieci znów są kolorowe. "Powstało nieporozumienie, że dzieci będą tylko białe"

Rural, który kilka dni temu "odnowiono", malując twarze wszystkich dzieci na biało został poprawiony. Niektóre twarze są białe, a inne kolorowe. Tak jak być powinno. Dlaczego przez kilka dni rural był wyłącznie polski? Odpowiedź jest zaskakująco prosta.

- Powstało nieporozumienie - wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Stołeczną Joanna Górczyńska z fundacji Pomocy Rodzinie "Sowa", która wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 58 na Targówku przygotowywała mural, a następnie była odpowiedzialna za jego odmalowanie. Rural został bowiem zniszczony przez wandali w lutym 2015 roku.

Spodobało ci się? Polub nas

Mural podczas renowacji musiał zostać pokryty specjalnym podkładem. Przed nałożeniem na niego kolejnej warstwy farby, trzeba było odczekać 48 godzin.

   metrowarszawa.pl metrowarszawa.pl

Dwie doby wystarczyły, żeby wzbudzić zainteresowanie okolicznych mieszkańców oraz mediów. "Pomyłkę" odebrano jako działanie zamierzone. Wszyscy zastanawiali się, kto postanowił z muralu promującego porozumienie międzykulturowe, stworzyć mural promujący porozumienie polsko-polskie.

Sami staraliśmy się dowiedzieć, kto za tym wszystkim stoi. Z Fundacją nie udało nam się skontaktować, podobnie jak z burmistrzem Urzędu Dzielnicy Targówek, który wyjechał już na długi weekend. Ostatniego dnia maja, jakby specjalnie na Dzień Dziecka, rural wrócił do pierwotnej wersji, a prawda ujrzała światło dzienne. Pytanie, jak długo zajmie wandalom, aby znów Polskę uczynić taką, jaka być "powinna".

Więcej o: