Spodobało ci się? Polub nas
Już po raz ósmy Dom Spotkań z Historią zaprasza do świętowania rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. - To był przełomowy czas w najnowszej historii Polski. Skutki tamtych wyborów czynią z tej daty symboliczny moment przejścia od komunistycznej dyktatury do wolności. Nie waham się powiedzieć, że 4 czerwca 1989 roku to jedna z najważniejszych dat w naszych dziejach. Niewiele mamy tak radosnych rocznic, dlatego z wielką przyjemnością zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania - mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.
Bunt lokalny - tak pokojowy, jak i brutalny - okazał się skutecznym młotem na imperia. Wszędzie - w Indiach, Wietnamie, Afganistanie i Polsce - lud dowiódł, że jest supermocarstwem we własnym kraju. Na zdjęciu: nazajutrz po 4 czerwca 1989 r., ogłoszenie wyników wyborów, warszawska kawiarnia Niespodzianka - kwatera główna 'Solidarności' Fot. SLAWOMIR SIERZPUTOWSKI / Agencja Wyborcza.pl Dzień po wyborach z 4 czerwca 1989 r. - ogłoszenie wyników w warszawskiej kawiarni Niespodzianka, głównej kwaterze "Solidarności", fot. Sławomir Sierzputowski / Agencja Gazeta
Z tej okazji od siedmiu lat odbywa się festiwal Wyłącz System. W tym roku wielka fiesta odbędzie się na pl. Defilad. Całość poprowadzi Jerzy Kisielewski.
Przemówienia polityków w wykonaniu aktorek
O godz. 19.30 zacznie się spektakl "Nowe wielkie przemówienia" w reżyserii Radosława Rychcika. Znane aktorki młodego pokolenia wygłoszą przemówienia wielkich polityków i przywódców, które koncentrują się wokół wolności, suwerenności, pokoju i tolerancji. Wykorzystane zostaną przemowy Jana Pawła II z Placu Zwycięstwa (dziś pl. Piłsudskiego) w Warszawie (2.06.1979), Lecha Wałęsy w Kongresie USA (15.11.1989) oraz Malcolma X "Karty wyborcze albo kule" (12.04.1964) i Steve'a Jobsa podczas wręczenia dyplomów na Uniwersytecie Stanforda (12.06.2005).
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe
Od godz. 20 zaczną się koncerty. Najpierw na scenie pojawi się Maciej Maleńczuk, pół godziny później zmieni go zespół Voo Voo. O 21.30 zaśpiewa Kasia Nosowska (jako NOSOWSKA). Godzinę później zagra The Jobers pod dyrekcją Marcina Partyki, a o północy na scenie wystąpi zespół Pablopavo i Ludziki.
Podróż do przeszłości i przyszłości
Atrakcją podczas festiwalu mają być także wybory w wirtualnej rzeczywistości. - Tym razem festiwal przeniesie nas w czasie, zarówno do roku 1989, jak i w przyszłość. 4 czerwca 1989 r. dokonaliśmy wyboru, wybraliśmy wolność. Projekt symbolicznie i w lekkiej formie upamiętnia ten wybór. Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu na najlepszą wizję przyszłości Placu Defilad zaproponowaną przez autorów kolekcji Warszawy Przyszłości FUTUWAWA - zachęcają organizatorzy. Na pl. Defilad będzie także wystawa poświęcona wydarzeniom związanym z rokiem 1989 w Polsce i na świecie oraz historią pl. Defilad. Wszystko to znajdzie się w trzech galeriach zatytułowanych: "1989 - wybraliśmy wolność", "1989 - Polska i Świat", "Plac Defilad: 1955-2016".
4 czerwca 1989 r. Warszawa, sztab wyborczy "Solidarności" w kawiarni Niespodzianka na pl. Konstytucji Fot. Sawomir Sierzputowski / Agencja Wyborcza.pl Dzień po wyborach z 4 czerwca 1989 r. - ogłoszenie wyników w warszawskiej kawiarni Niespodzianka, głównej kwaterze "Solidarności", fot. Sławomir Sierzputowski / Agencja Gazeta
W tym roku po raz pierwszy Świętu Wolności towarzyszyć będzie kampania społeczna z hasłem "Wybraliśmy wolność. 4 czerwca 1989". - Jesteśmy głęboko przekonani, że 4 czerwca to święto całego społeczeństwa, tak jak sukces "Solidarności" w czerwcowych wyborach roku był zasługą wszystkich, którzy tego dnia solidarnie powiedzieli "nie" systemowi komunistycznemu. Chcielibyśmy również przywołać wspomnienie ówczesnego poczucia wspólnoty i radości. Kampania została przygotowana z myślą o całej Polsce, nie tylko stolicy - napisali organizatorzy.