Wszystkie dzieci białe są... Zniszczony rural na Targówku został odnowiony - kogoś jednak zabrakło

Zniszczony przez wandali rural na Targówku przestawiający dzieci różnych ras, które trzymają się za ręce, został odnowiony. Nie takiej renowacji wielu się jednak spodziewało. Zamiast twarzy dzieci o różnym kolorze skóry, zobaczymy twarze wyłącznie białe. Trwają poszukiwania osób odpowiedzialnych za "naprawę" malowidła.

Spodobało ci się? Polub nas

Rural przedstawiający dzieci różnych kultur, które trzymają się za ręce stworzyła na grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 58 na Targówku. Mural namalowano na rurach ciepłowniczych, dlatego nazywany jest ruralem. To przemysłowy rejon miasta, instalacja nie jest schowana w ziemi, ciągnie się wzdłuż ul. gen. Rozwadowskiego.

Fundacja Sowa - rural przed odnowieniem

W lutym 2015 roku rural został zdewastowany przez grupę wandali, którzy umieścili na malowidle mnóstwo rasistowskich napisów. Zamalowano też twarze czarnoskórych dzieci. Autorzy rasistowskich haseł dla pewności dopisali: "Biały Targówek" i "Cały Targowek pierd... uchodźców".

Rural na TargówkuRural na Targówku metrowarszawa.pl metrowarszawa.pl

W połowie lutego Fundacja Sowa zapowiedziała, że rural zostanie odnowiony. Tak się też stało. Dziś możemy "podziwiać" dawne malowidło w nowym wydaniu. Brakuje na nim jednak nie tylko rasistowskich haseł, zniknęło coś jeszcze. A raczej ktoś - sami uchodźcy. Dzieci na ruralu nie mają już różnych odcieni skóry. Kolor jest jeden (właściwy) - biały.

Na miejscu jest nasz reporter, Tomasz Golonko. Jak donosi, w Szkole Podstawowej nr 58 nic nie wiedzą na temat odnowienia ruralu oraz, kto może być za to odpowiedzialny. - Wiedzieliśmy, że ma być przemalowywany, dzisiaj przychodzimy i okazuje się, że wszystkie twarze są w tym samym kolorze - usłyszał.

Przedstawiciele szkoły potwierdzili, że rasistowskie napisy już wcześniej pojawiały się na ruralu oraz, że problem rasizmu na Targówku nie jest czymś nowym.

O komentarz poprosiliśmy Fundację Sowa, która ogłosiła decyzję o odnowieniu ruralu oraz Urząd Dzielnicy Targówek. Wciąż nie wiadomo, kto postanowił wymazać wielokulturowość z ruralu na Targówku.

Więcej o: