"Oddam lisa za laptopa lub iPhona". To nie żart, lecz prawdziwe ogłoszenie! "Na smyczce można z nim chodzić"

Takie nietypowe ogłoszenie pojawiło się na portalu Olx.pl. Zwierzak ma niespełna dwa tygodnie, jest zaszczepiony i gotowy na nowy dom. - Odradzamy nabywanie lisów w charakterze zwierząt domowych - tłumaczą specjaliści.

Skontaktowaliśmy się z mężczyzną, który chce pozbyć się zwierzaka. Ogłoszenie umieścił na jednym z popularnych darmowych portali sprzedażowych. Lisek, który szuka nowego domu ma 7 tygodni. - Jest cudowny. Od małego karmiłem go buteleczką. Liski jedzą to samo, co pies i kot. Na smyczce można z nimi chodzić na spacer. Są jak psy, a nawet bardziej, bo mocniej przywiązują się do człowieka - mówi.

Spodobało ci się? Polub nas

Na pytanie, czy lis nie jest dziki, właściciel zwierzęcia odpowiada, że nie bowiem nigdy nie widział swojej mamy. I dodaje: "Wziąłem je na handel. Żeby zarobić".

Lisek oswojony - ogłoszenie na oxl.plLisek oswojony - ogłoszenie na oxl.pl źródło: oxl.pl źródło: oxl.pl

Zaznacza jednak, że kocha lisy. Uratował je, żeby: "Nie ginęły na futra. "A wie pani, jak trudno wychować małego liska? To kilkakrotne wstawianie w środku nocy i karmienie strzykawką" - mówi.

Co prawda nie ma przepisu zabraniającego sprzedaż tego gatunku lisa, ale jego nabywcę czeka rozczarowanie i problemy. Szczególnie wtedy, kiedy zwierzę zacznie dorastać.

- Lisy są bardzo kłopotliwymi zwierzętami w warunkach domowych. Są bardzo głośne, są źródłem paskudnego zapachu, lubią też niszczyć rożne przedmioty, są zwierzętami silnymi i przystosowanymi do destrukcji. Bywają również niebezpieczne dla swoich opiekunów - tłumaczy Cezary Wyszyński z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva.

Podkreśla, że osoby, które kupują lisy, chcą się wcześniej czy później ich pozbyć, a z braku chętnych zwierzęta są wyrzucane do lasu, gdzie nie są w stanie sobie poradzić. - Do naszej fundacji dzwoni coraz więcej osób nieradzących sobie ze swoimi lisami - mówi Cezary Wyszyński.

Jak kłopotliwymi są zwierzętami można zobaczyć na profilu opisującym życie lisów w schronisku w Korabiewicach .

Więcej o: