Spacerowicze w parku atakują znanego aktora. Dostaje nawet w twarz. To może spotkać każdego [WIDEO]

Wyzwiska, zaczepianie, a nawet pobicia - takie sytuacje mogą przytrafić się każdemu, a nie tylko pewnym grupom wykluczonym społecznie. Takie jest główne przesłanie kampanii, która właśnie rozpoczyna się w Warszawie. Przygotowano cztery spoty pokazujące, jak działa mechanizm dyskryminacji. W roli głównej wystąpił znany aktor Cezary Kosiński.

Spodobało ci się? Polub nas

- Chcieliśmy pokazać absurd wykluczenia i dyskryminacji, przedstawiając osobę należącą do grupy większościowej, która prawdopodobnie w życiu codziennym najrzadziej spotyka się z problemem wykluczenia - tłumaczyła Karolina Kędziora podczas konferencji inaugurującej kampanię "Powstrzymaj dyskryminację".

Zobacz wideo

W każdym z czterech spotów zobaczymy Cezarego Kosińskiego, którego zaczepiają inni. Jest on m.in. atakowany podczas spaceru z partnerką, obrzucany nieprzyjaznymi spojrzeniami podczas oczekiwania na peronie dworca, nie może także zagłosować w wyborach. Kędziora zwraca uwagę, że w przeciwieństwie do większości innych tego typu kampanii, głównym bohaterem spotów nie jest osoba niepełnosprawna, starsza lub należąca do innych grup, które spotykają się z dyskryminacją.

Zobacz wideo

Pomoc dla poszkodowanych

- Siłą tych spotów jest to, że każdy, oglądając je, może dostrzec w nich to, co dla niego jest ważne, z czym się być może spotkał, a nie wiedział, jak to nazwać - mówiła Karolina Malczyk, pełnomocniczka prezydenta Warszawy ds. równego traktowania. Podkreśliła, że spoty zawierają także praktyczną informację o tym, że w Warszawie można skorzystać z bezpłatnych porad profesjonalistów, którzy od lat zajmują się kwestią równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.

Zobacz wideo

Od dziś filmy mogą oglądać pasażerowie warszawskich autobusów i tramwajów. Spoty będą także wyświetlane na ekranach LCD w wydziałach obsługi mieszkańców w każdej z 18-stu dzielnic.

Spoty wyreżyserowała Anna Grzelewska. Wszyscy aktorzy wzięli udział w kampanii charytatywnie. Produkcja spotów została dofinansowana przez Fundację im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce.

Zobacz wideo
Więcej o: