Nie stać Cię na bilet na balet w Teatrze Wielkim? "Burza" Szekspira w całości za darmo w sieci

Od kilku dni można na stronie internetowej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oglądać balet "Burza" Krzysztofa Pastora na podstawie sztuki Williama Szekspira. To kolejne przedstawienie dostępne w całości w systemie "video on demand".

Spodobało ci się? Polub nas

Balet "Burza" w choreografii Krzysztofa Pastora swoją premierę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej miał zaledwie miesiąc temu (9 kwietnia). Dziś spektakl można obejrzeć w całości w internecie i to za darmo. Teatr Wielki zapowiadał kilka miesięcy temu, że będzie udostępniać swoje przedstawienia (także baletowe) na platformie streamingowej vod.teatrwielki.pl .

Balet 'Burza'Balet "Burza" Fot. Angela Sterling Balet "Burza", fot. Angela Sterling

- "Burza" według Williama Szekspira, premierę której zwieńczyły wyjątkowe owacje na stojąco, będzie naszym pierwszym przedstawieniem baletowym dostępnym do obejrzenia za darmo w internecie w systemie "video on demand" (vod) - czytamy na stronie Teatru Wielkiego. - Platforma jest dostępna od listopada 2015 roku, a zainaugurował jej działanie streaming opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki w reżyserii Davida Pountneya. Do końca tego tygodnia na vod.teatrwielki.pl można także śledzić przebieg IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Najbardziej tajemnicza sztuka Szekspira

"Burza" Krzysztofa Pastora trwa niecałe dwie godziny. Przedstawienie poprzedza krótkie wprowadzenie Mateusza Grzesińskiego z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. -  Dziś po raz pierwszy będą państwo mieli okazję obejrzeć spektakl Polskiego Baletu Narodowego z innego miejsca niż z fotela na widowni - mówi na wstępie Grzesiński. - Przy realizacji tego przedstawienia spotkały się osobowości artystyczne z wielu krajów i kultur. Na szczególną uwagę zasługują projekcje stworzone przez wybitną irańską artystkę wizualną Shirin Neshat (...) "Burza" to najbardziej tajemnicza sztuka Szekspira. Jej interpretacja często wzbudzała kontrowersje. Krytycy spierają się o obecne w niej wątki rasistowskie wszak Prospero to europejski władca, który wydziera wyspę jej prawowitym mieszkańcom, a następnie próbuje ich cywilizować. Tym ciekawsza jest tutaj interpretacja Krzysztofa Pastora, który klucza do dzieła szuka na przecięciu kultur Zachodu z kulturą irańską.

Więcej o: