Spodobało ci się? Polub nas
Wnuk Stefanii Wasilewskiej z domu Ostrowskiej - najstarszej siostry Marii Pileckiej postanowił zareagować na wydarzenia, jakie miały miejsce w Ostrowi Mazowieckiej, dotyczące żołnierza Armii Krajowej Witolda Pileckiego.
To ewidentne kłamstwo
- Uważam, iż tak świetlana postać nie może być szargana lokalnymi interesami, plebiscytami, czy głosowaniami "za a nawet przeciw". Witold Pilecki do końca swojego ziemskiego życia walczył o prawdę, a tu nagle na nieprawdziwych faktach buduje się wątpliwą akcję promocyjną naszego miasta - pisze w liście krewny .
Odwołuje się do wydarzenia , jakie miało miejsce 8 maja. Wtedy odbyła się w Ostrowi Mazowieckiej rekonstrukcja ślubu Witolda Pileckiego z Marią z domu Ostrowską. Ministerstwo bardzo chwaliło się wydarzeniem. Rekonstrukcja nie wszystkim jednak przypadła do gustu.
Krewny twierdzi, że władze zakłamują historię. Między innymi dlatego, że jego zdaniem rotmistrz nie miał nic wspólnego z domem Ostrowskich, był w nim nie więcej jak 3 razy, a miast w których przebywał było kilkanaście. - Potwierdziła to w rozmowie ze mną ciocia Zosia - córka Witolda Pileckiego - pisze w liście wnuk siostry Marii. - Określenie, że Witold Pilecki "pomieszkiwał" w domu Ostrowskich jest ewidentnym kłamstwem - przekonuje.
Tworzenie tzw. "domu Pileckiego" w Ostrowi jest nadużyciem
Twierdzi, że Pilecki przed wojną mieszkał wraz z rodziną w majątku w Sukurczach. W okresie okupacji budynek ostrowskich miał zostać przejęty przez Niemców, a potem stać się samodzielną własnością Edwarda Ostrowskiego - brata Marii, Zofii, Wiktorii i Stefanii Ostrowskich, a w latach pięćdziesiątych zostać sprzedany państwu Matusewiczom.
- Posiadam oryginalne dokumenty sądowe potwierdzające podział majątku po Konstantym i Franciszce Ostrowskich, z których wynika, że Maria Pilecka-Ostrowska była właścicielką jedynie części nieruchomości rolnej, w tym ogrodu o łącznej powierzchni około 6 ha. - pisze krewny.
Jak kontynuuje, rodzina Pileckich, od schyłku XVI wieku, była związana z ziemią Lidzką, czyli kresami wschodnimi. - Dlatego naciąganie historii przez tworzenie tzw. "domu Pileckiego" w Ostrowi Mazowieckiej jest nadużyciem. Nie można dzisiaj zmieniać Mu korzeni rodowych i zaprzeczać prawdziwym faktom historycznym - apeluje.
8 maja Pilecki był torturowany
Wybranie daty 8 maja jako rocznicy ślubu Pileckich jest też, zdaniem krewnego Pileckiego, niefortunne. - To w tym dniu był niemiłosiernie torturowany fizycznie i psychicznie w trakcie pierwszych przesłuchań. Tragizm tej daty pozostał w pamięci rodziny na zawsze i stał się bardzo smutnym symbolem ostatecznego rozstania się z ojcem i mężem. Po tym dniu dzieci: Zofia i Andrzej, swojego kochanego taty już nigdy więcej nie zobaczyły - pisze w liście.
Brak wiedzy organizatorów
Informuje również, że 7 kwietnia 1931r., tj. w dniu ślubu Marii i Witolda Pileckich, nie było żadnej uczty weselnej z uwagi na fakt, że teść Konstanty Ostrowski zmarł 1 lutego 1931r. i trwał okres żałoby. - Mam nadzieję, że taki termin dla upamiętnienia rocznicy ślubu Pileckich został wybrany z braku wiedzy organizatorów o życiu rotmistrza, bo inaczej trudno to zrozumieć - kwituje.
Kończy list następująco: - Proszę o spokojne przeanalizowanie zaplanowanych uroczystości związanych z Witoldem Pileckim i oparcie się w swoich działaniach na faktach historycznych. Nie można oszukiwać historii.
Witold Pilecki, żołnierz Armii Krajowej Był więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci.