Rodzice kontra dyrekcja szkoły. Spór o patrona podstawówki w Józefowie. Zostanie Olof Palme?

?Hurra!!!? - cieszą się rodzice uczniów szkoły z Józefowa, którzy skrzyknęli się na Facebooku i walczyli o to, by nie zmieniać patrona podstawówki, do której chodzą ich dzieci. Szkoła właśnie opublikowała wyniki głosowania w tej sprawie. Większość opowiedziała się za tym, by nie zmieniać imienia dla podstawówki.

Spodobało ci się? Polub nas

Prawie połowę głosów, bo aż 117, zebrał obecny patron - Olof Palme, szwedzki premier w latach 1969-1976 oraz 1982-1986. Pozostali kandydaci nie mieli szans. Na Dzieci Walczącej Warszawy głosowało 57 rodziców, na Jana Pawła II - 19, na Witolda Pileckiego -17, na Astrid Lingren - 14, na ks. Jana Twardowskiego - 11, a na Józefa Piłsudskiego tylko 10 osób.

Fot. facebook 'Nie dla zmiany imienia SP1 im. Olofa Palmego w Józefowie' Fot. facebook "Nie dla zmiany imienia SP1 im. Olofa Palmego w Józefowie"

Zmiany - obecnego od 30 lat - patrona chciała dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Józefowie, pod Warszawą. Tłumaczono, że imię Olofa Palmego nadano w czasach PRL-u po to, by uczniowie mogli wyjeżdżać na wymiany do Szwecji.

Protest w sieci

Części rodziców pomysł zmiany patrona nie spodobał się i na Facebooku założyli grupę "Nie dla zmiany imienia SP1 im. Olofa Palmego w Józefowie" . Poparło ich ponad 1000 osób, w tym politycy, m.in. Adrian Zandberg z partii Razem. Swoje wsparcie wyraziły także partie: Nowoczesna i PO.

Szkoła podstawowa im. Olofa Palmego  w JózefowieSzkoła podstawowa im. Olofa Palmego w Józefowie Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

Jeden z uczestników grupy napisał na Facebooku, że obecny patron "wspierał związki zawodowe i walczył o równe traktowanie wszystkich Szwedów, dostęp do bezpłatnej służby zdrowia, wysokie płace. Był jednym z tych, dzięki którym Szwecja jest dziś jednym z najlepszych miejsc do życia na świecie. A dla naszej władzy to wszystko to przejaw ohydnego lewactwa, które trzeba dusić i piętnować".

Decyzja radnych

Wyniki szkolnego głosowania nie przesądzają, że nie zmieni się patron podstawówki. Ostateczną decyzję w tej sprawie mają podjąć radni Józefowa. Wcześniej burmistrz miasta sceptycznie odniósł się do pomysłu dyrekcji szkoły.

Więcej o: