Płatny wjazd do centrum Warszawy? Na Nowym Świecie już trwają testy takiego rozwiązania

Wjazd do centrum Warszawy za dodatkową opłatą może pojawić się w Warszawie. Informację ujawnił Marek Cywiński z firmy Kapsch Telematics Services. Już trwają testy takiego rozwiązania. W stolicy na ulicy Nowy Świat.

Spodobało ci się? Polub nas

Samorządowcy są skłonni do wprowadzenia opłat za wjazd do centrum Warszawy. Jak poinformował Marek Cywiński , aby system mógł jednak zostać wdrożony, trzeba by najpierw zmienić prawo. Miasta nie posiadają bowiem obecnie prawa do pobierania pożytku za korzystanie z infrastruktury miejskiej.

System miałby polegać na montażu kamer, które rejestrowałyby pojazdy wjeżdżające do danej strefy. Płatność odbywałaby się np. za pomocą SMS lub poprzez kontakt telefoniczny z centrum obsługi klienta. Płatność, jak poinformował Cywiński, można również odraczać.

Firma Kapsch jest odpowiedzialna za wprowadzenie strefy ograniczonego dostępu już w kilkudziesięciu miastach w Europie, m.in we Włoszech. Nie tylko Warszawa, ale również Sopot i Kraków biorą pod uwagę takie rozwiązanie.

W Warszawie testy systemu są prowadzone na Nowym Świecie. Dlaczego właśnie tam? Firma chce zbadać skalę zjawiska łamania zakazu wjazdu przez pojazdy nie mające do tego stosownych uprawnień.

Na razie nie ma informacji na temat tego, ile kosztowałby wjazd do centrum. Dzienna opłata za wjazd do centrum Londynu (Congestion Charge) wynosi 11,50 GBP (ok. 65 zł).

?11.50

Więcej o: