"Oazę Wilanów budują niewolnicy". Protest przed siedzibą dewelopera

- Korzystanie z niewolniczej pracy przy budowie mieszkań to barbarzyństwo, na które nie może być przyzwolenia. Łamanie praw człowieka i ekonomiczne wspieranie zbrodniczego reżimu pod pretekstem zmniejszania kosztów jest podyktowane obrzydliwą chciwością - mówią organizatorzy protestu, który odbędzie się w piątek przed biurem sprzedaży mieszkań osiedla Oaza Wilanów.

Osiedle powstaje tuż obok Świątyni Opatrzności Bożej. Jak donoszą media przy budowie pracuje ok. 50 Koreańczyków z komunistycznej Północy, zatrudnieni są przez firmę JP Construct, podwykonawcę dewelopera Atal. Gazeta Wyborcza doniosła, że średnio na rękę dostają 310 zł, z tego część zarobków przekazują reżimowi .

Spodobało ci się? Polub nas

- Udawanie, że koreańscy robotnicy pracują dobrowolnie i nie są do tego zmuszani przez swoje władze, uważamy za skrajny cynizm - wyjaśnia Dorota Olko, rzeczniczka prasowa Okręgu Warszawskiego Razem. - Musimy zaprotestować przeciwko zarabianiu na łamaniu praw człowieka i przeciwko wspieraniu przez polskie firmy totalitarnego reżimu Kim Dzong Una.

Według organizatorów protestu polscy pracodawcy - kierowani maksymalizacją zysku - najmują w praktyce niewolników. Wykorzystują ich nieznajomość języka, brak prawa do rezygnacji z pracy i strach przed sankcjami ze strony dyktatury, jakie mogą dotknąć ich rodziny przebywające w kraju ojczystym. - W dodatku zamykają oczy na fakt, że robotnicy pracują ponad siły często 12 godzin dziennie, a zdecydowana większość zarobionych przez nich pieniędzy jest im odbierana przez reżim - twierdzi Razem.

Pikieta przeciwko wykorzystywaniu niewolniczej pracyPikieta przeciwko wykorzystywaniu niewolniczej pracy źródło: Razem źródło: Razem

Głos w sprawie zabrał również Adam Kozieł z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nazywając proceder: bezwzględną chciwością.  Piątkowy protest rozpocznie się o godz. 12 przed biurem sprzedaży osiedla Oaza Wilanów, przy al. Rzeczypospolitej 22.

_________________________________________________________________________

Wyjaśnienie

W nawiązaniu do powyższego artykułu spółka ATAL S.A. wyjaśnia, co następuje:

Wszystkie osoby pracujące przy budowie Oazy Wilanów są zatrudnione legalnie, a a pracownicy zagraniczni - będący pracownikami podwykonawcy - przebywają na terenie kraju w oparciu o zezwolenie na pobyt czasowy i zezwolenie na pracę. Dotyczy to także pracowników z Korei Północnej.

Wszyscy pracownicy świadczą pracę zgodnie z warunkami wynikającymi z Kodeksu Pracy, z regulowanym czasem pracy.

Warunki wynagradzania są określone w zezwoleniu na pracę, zgodnie z którymi pracownik musi zarabiać nie mniej niż 70% wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie.

Mateusz Bromboszcz

Prokurent

ATAL S.A.

_________________________________________________________________________ Nie było intencją Redakcji powodowanie jakichkolwiek niejasności co do legalności działalności ATAL S.A. ani godzenie w dobre imię spółki.

Więcej o: