Kibice Legi poprawili napis "Tęsknię za Tobą, Żydzie"? Betlejewski zdradza szczegóły nocnej akcji

Rafał Betlejewski, wraz z dwudziestoma wolontariuszami, na murze w centrum Warszawy, namalował wczoraj napis "Tęsknię za Tobą, Żydzie". Malowanie sfilmowała francuska telewizja Arte. Akcję, z bezpiecznej odległości obserwowało trzech narodowców. Nocą, Rafał Betlejewski, autor napisu, dostał maila ze zdjęciami poprawionego, czerwonego napisu o treści: "Przyszprejowaliśmy w nocy twój napis". Betlejewski twierdzi, że napis poprawili zagorzali kibice Legii, rezydenci Żylety.

Telewizja Arte poprosiła Rafała Betlejewskiego, żeby jeszcze raz namalował swój głośny napis-manifest "Tęsknię za Tobą, Żydzie".

Autor zgodził się, choć już nie maluje tych napisów od dłuższego czasu. Przyznaje, że przeraził go hejt, kumulujący się wokół tych słów.

- Pomyślałem, że skoro Francuzi chcą pokazać jakiś pozytywny sygnał z Polski, zgodzę się. - opowiada nam Rafał Betlejewski, który całą akcję z malowania i hejtu, który go zalał, zrelacjonował w serwisie mediumpubliczne.pl.

W przeddzień akcji malowania, Betlejewski za pośrednictwem mediów społecznościowych, zaprosił wolontariuszy. Przyszło dwudziestu, każdy z nich czerwoną farbą, namalował swoją literę.

- Ale zanim przyszli, wylał się na mnie straszny hejt w sieci - mówi nam Betlejewski. - Festiwal niechęci i wzajemnej pogardy jaki się przy tym uruchomił, przeszedł wszelkie wyobrażenia. Z każdej strony. Nazwano mnie zjebem, antysemitą, hamasowcem, pedałem, zdrajcą. Obrażano nie tylko mnie, ale też siebie nawzajem. W tych komentarzach i wiadomościach wszyscy sobą gardzą, nienawidzą się, nie cofną się przed żadnym rodzajem obelgi. Piszą, że działam z najniższych pobudek, dla lansu, pieniędzy, sławy.

 

Malowanie odbywało się jednak w spokojnej atmosferze, tylko z oddali całość obserwowało trzech narodowców.

- Brunatne kurtki, głowy ogolone, patrzyli nienawistnymi spojrzeniami, ale nie podeszli do nas - relacjonuje Betlejewski.

Tej samej nocy, Betlejewski dostaje wiadomość na Facebooku. Dwa zdjęcia, przedstawiające zakapturzonego mężczyznę w jasnej kurtce, na tle poprawiony, czerwony napis.

Treść wiadomości: "Przyszprejowaliśmy w nocy twój napis".

- Zdjęcia dostałem od osoby, którą kojarzę. To kibic Legii z Powiśla - mówi Betlejewski. - To jest kibic z Żylety. Z tego, co się dowiedziałem, jest z ekipy naprawdę ostrych kiboli. Jestem w szoku. Po tej ilości hejtu, która się na mnie wylała z każdej strony, taka akcja? - mówi z niedowierzaniem Betlejewski.

mediumpubliczne.plmediumpubliczne.pl mediumpubliczne.pl mediumpubliczne.pl

- Kilka minut po publikacji artykułu w mediumpubliczne.pl, dostałem kolejnego majla od tego kibica. Żąda natychmiastowego usunięcia zdjęcia z sieci - kończy Betlejewski.

Więcej o: