W sobotę wracają na Wisłę promy, statki i tramwaje wodne. Ceny? Jak w zeszłym roku

Już za kilka dni znowu będzie można popłynąć Wisłą przez stolicę. 30 kwietnia rozpoczyna się ósmy sezon Warszawskich Linii Turystycznych.

Spodobało ci się? Polub nas

Na Warszawę znów będzie można spojrzeć z innej perspektywy. Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza na rejsy statkiem do Serocka i korzystanie z przepraw tramwajem wodnym z jednego brzegu Wisły na drugi. W ten weekend startuje kolejny sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Potrwa do 11 września.

Tramwaj wodny

Podczas rejsu "Warsem" będzie można przyjrzeć się z bliska Grubej Kaśce oraz trzem warszawskim mostom: Łazienkowskiemu, Poniatowskiego i Świętokrzyskiemu. Z perspektywy Wisły zupełnie inaczej wyglądają najbardziej charakterystyczne warszawskie budynki: Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik czy Stadion Narodowy na praskim brzegu. Rejs potrwa ok. półtorej godziny.

Statek na WiśleStatek na Wiśle fot. ZTM Tramwaj wodny na Wiśle, fot. ZTM

Tramwaj wodny będzie wypływał z przystanku przy moście Poniatowskiego i zabierze na pokład 150 pasażerów. Tu też przybije do brzegu po rejsie.

Od 30 kwietnia do 30 czerwca tramwaj wodny będzie pływał tylko w weekendy i dni świąteczne (dodatkowo 2 i 27 maja), od 1 lipca do 31 sierpnia także w piątki, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę.

Bilety będzie można kupić na pokładzie przed rozpoczęciem rejsu albo wcześniej w biurze Żeglugi Stołecznej (ul. Świętokrzyska 36, lokal 1, wejście od podwórka), od wtorku do czwartku w godzinach 12-16 i w piątki w godzinach 14-18.

Wisła. Pierwszy rejs Warsa w 2013 rokuWisła. Pierwszy rejs Warsa w 2013 roku Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl Pierwszy rejs "Warsa" w 2013 roku, fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Podczas rejsu będzie można kupić ciepłe i zimne napoje oraz potrawy z grilla.

Promy

Brzegi Wisły połączą trzy bezpłatne przeprawy promowe:

* Cypel Czerniakowski - Saska Kępa

* Most Poniatowskiego - Stadion Narodowy

* Podzamcze - Fontanny - ZOO

W ciągu kilku minut będzie można się nimi przeprawić na drugą stronę rzeki. Promy "Pliszka", "Słonka" i "Wilga" będą zabierały na pokład 12 osób oraz 12 rowerów.

Prom kursujący po WiśleProm kursujący po Wiśle Fot. Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl Prom "Słonka" kursujący po Wiśle, fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Promy od 30 kwietnia do 30 czerwca będą pływały tylko w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz dodatkowo 2 i 27 maja, od 1 lipca do 31 sierpnia również w dni powszednie, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę.

Statek do Serocka

Rejs Kanałem Żerańskim do Serocka trwa cały dzień. W tym sezonie zaplanowana została dodatkowa atrakcja - statek dopłynie aż do zapory w Dębem. - Zapora to jedyny zrealizowany obiekt z planowanej kaskady Bugu. W momencie otwarcia, 22 lipca 1963 roku, był to największy tego typu obiekt na rzece nizinnej. Elektrownia wodna Dębe wyposażona jest w 4 turbozespoły, które mogą generować 20 MW mocy - informuje ZTM.

Statek do Serocka, fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

W Serocku wycieczkowicze będą mieli około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży. Statek "Zefir" będzie wypływał o godz. 9.30 z przystani na Kanale Żerańskim w okolicy przystanku Cementownia 02. O godzinie 12.30 przybije do brzegu w Serocku. Dwie godziny później wyruszy do Warszawy. Rejs zakończy się ok. godz. 17.

"Zefir" zabiera na pokład 110 pasażerów. Na statku będzie grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.

Od 30 kwietnia do 30 czerwca "Zefir" będzie pływał w soboty, niedziele i dni świąteczne (dodatkowy rejs 2 i 27 maja), od 1 lipca do 31 sierpnia również w piątki, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę.

Statek 'Zefir' przybija do plaży w Serocku - jest tu godzinna przerwa przed powrotem do WarszawyStatek "Zefir" przybija do plaży w Serocku - jest tu godzinna przerwa przed powrotem do Warszawy Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl Statek "Zefir" przybija do plaży w Serocku , fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Bilety można kupić w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Dworzec Wileński, w środy i czwartki w godz. 16-20, piątki 7-11 oraz w soboty 8-12. Bilet można będzie kupić nie wcześniej niż 14 dni przed planowanym rejsem, ale płatność możliwa jest tylko gotówką. Sprzedaż biletów rozpocznie się 27 kwietnia.

Ceny biletów

W tym roku zapłacimy tyle samo za bilety na Warszawskie Linie Turystyczne, co w latach ubiegłych. Rejs tramwajem wodnym będzie kosztował 18 zł (bilet normalny), rejs wycieczkowy do Serocka 36 zł (bilet normalny), a promy będą bezpłatne. Istnieje też możliwość zakupu tańszych biletów rodzinnych dla rodzin liczących od 3 do 5 osób.

Tramwaj wodny na Wiśle, fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

W zeszłym roku Warszawskie Linie Turystyczne przewiozły ponad 152 tys. pasażerów. Miniony rok był rekordowy dla promów - przeprawiło się nimi przez Wisłę ponad 140 tys. osób. Dotychczas z Warszawskich Linii Turystycznych skorzystało już ponad 770 tys. pasażerów.

Więcej o: