W Radzie Dzielnicy Śródmieście "po kryjomu" zawiesili krzyż. Jan Śpiewak: "Samorząd powinien być świecki"

Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze umieścił zdjęcie wykonane w Radzie Dzielnicy Śródmieście. Na jednej ze ścian zawisł krzyż.

Spodobało ci się? Polub nas

Jak mówi Jan Śpiewak, krzyża wcześniej tam nie było. - Jestem przekonany, że krzyża wcześniej tutaj nie było. Musieli go zawiesić po kryjomu. Jestem w szoku - skomentował w rozmowie. - Samorząd powinien być świecki. Jest dla wszystkich mieszkańców, bez wyjątku. Nie jesteśmy przecież państwem wyznaniowym.

I skwitował: - Jeszcze...

Krzyż w Radzie dzielnicyKrzyż w Radzie dzielnicy Jan Śpiewak Jan Śpiewak

Jan Śpiewak nie zdecydował jeszcze, czy będzie dążył do usunięcia krzyża ze ściany.

Dyskusja na temat tego, czy krzyże powinny wisieć w szkołach czy urzędach publicznych toczy się od dawna.

Zdaniem etyka, prof. Pawła Łukowa, nie powinny. Jest to bowiem niezgodne z obowiązującym porządkiem prawnym. -Zdjęcie krzyży byłby dowodem szacunku dla współobywateli - powiedział etyk w rozmowie z Wirtualną Polską . Powinno to jednak jego zdaniem nastąpić dopiero w wyniku szerokiej dyskusji i ustalenia, że usunięcie symboli religijnych następuje nie dlatego, że mamy coś przeciwko jakiejś religii, ale dlatego, że chcemy zapewnić świecki charakter szkoły publicznej czy urzędu. - Nie można zamieniać urzędów publicznych i szkół w miejsca, gdzie się prowadzi religijną akwizycję - dodał.

Więcej o: