Spacer śladami bohaterów Stanisława Barei. Czy czas podróży pociągiem, skraca czas podróży koleją?

"Poszukiwany poszukiwana", "Zmiennicy", "Miś", "Brunet wieczorową porą", "Alternatywy" - historie bohaterów tych realizacji słynnego reżysera epoki PRL Stanisława Barei usłyszymy podczas spaceru z przewodnikami Warszawy historia ukryta już w tę sobotę między 18 a 19:30. Start między budynkami dworca Warszawa Śródmieście.

- W swoich filmach wykorzystał niezwykły dar obserwacji rzeczywistości i to rzeczywistości absurdalnej. Twórczości Barei nikt nie docenił za życia za to dziś postrzegany jest jako jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów. Stworzył obrazy które dziś uchodzą za kultowe.

To dzięki niemu wiemy że istnieje prawda czasu i prawda ekranu.

Spodobało ci się? Polub nas

Spacer odbędzie się w ramach festiwalu Otwarte Mieszkania. Poprowadzą go przewodnicy z Warszawy historii ukrytej - Adrian Sobieszczański oraz Bartłomiej Wancerz. - Podobny spacer organizowaliśmy w ubiegłym roku. Trasa będzie taka sama - ruszymy spod dworca Warszawa Śródmieście, odwiedzimy Pałac Kultury, Dworzec Centralny, następnie pawilon handlowy Emilia - opowiada Bartłomiej.

Trasa będzie dalej prowadzić ulicą Królewską. Kolejny przystanek przy Hotelu Victoria oraz placu Piłsudskiego. - Spacer zakończymy przy placu Małachowskiego i ulicy Kredytowej, gdzie mieścił się słynny bar mleczny Apis. W rzeczywistości ten bar nigdy w tej lokalizacji nie istniał - został stworzony na potrzeby filmu "Miś" - mówi Bartłomiej.

Spacer rozpocznie się od historii Warszawy z lat 60. i 70. - Zarysujemy pokrótce tło historyczne i dalej przejdziemy do różnych produkcji Barei. Przy dworcu Warszawa Śródmieście na pewno pojawi się kilka wątków z filmu "Poszukiwany, poszukiwana", w którym główną rolę grała Marysia. Przy Pałacu Kultury wspomnimy o "Brunecie wieczorową porą" oraz serialu "Alternatywy". Opowiemy o sali kongresowej, w której odbywało się wiele interesujących wydarzeń. Dalej przy pawilonie Emilia opowiemy o dawnym sklepie meblarskim oraz o meblach z lat 60. i 70. Wspomnimy wątek ze "Zmienników", w którym jeden z bohaterów myli swoje mieszkanie z mieszkaniem sąsiadki z góry, gdzie doszło do samobójstwa w wannie - mówi Bartłomiej.

Przewodnicy odpowiedzą również na różne pytania, które wiążą się z wyżej wymienionymi produkcjami Barei. Czy państwo kapitalistyczne ma plusy? Kto ma dobry dojazd do pracy? Czy "Porządek panuje w Warszawie"? Kto się wydziera w kolejce? Czy czas podróży pociągiem, skraca czas podróży koleją? Ile waży syn? Gdzie był festyn dla ludzi dobrej roboty? Miłośnicy filmów Barei na pewno znają już odpowiedzi na te pytania.

Więcej o: