Pokaż, że pamiętasz. Akcja "Żonkile" w 73. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

Dzisiaj na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce oraz za granicą rozdawane będą papierowe żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. W ramach obchodów o godz. 12.30 odbędzie się również premiera filmu edukacyjnego "Nie było żadnej nadziei".

Dlaczego żonkile? Ponieważ symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

- Poprzez akcję przypominamy, że Powstanie jest częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów oraz jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy. Przyjęłam honor bycia ambasadorem akcji Żonkile, ponieważ zawsze sprawa Powstania Warszawskiego i Powstania w Getcie poruszały mnie ekstremalnie. Jestem zaszczycona, że zwrócono się do mnie w tej sprawie. Przypominanie i pamięć jest jednym z najważniejszych naszych obowiązków. Jest świadectwem człowieczeństwa i wspólnoty - mówi Krystyna Janda, ambasadorka tegorocznej akcji. Podczas 4. edycji Żonkili wśród ambasadorów znaleźli się także ksiądz Adam Boniecki oraz Robert Więckiewicz.

Spodobało ci się? Polub nas

Dzisiaj też o godz. 12.30 na stronie muzeum odbędzie się premiera filmu o Powstaniu w Getcie Warszawskim.

Więcej o: