Szefowa "Wiadomości": Targ rybny, donice, zakazy, wszystko po to, by utrudnić nam życie

- Hanna Gronkiewicz-Waltz od początku roku prześladuje dziennikarzy Telewizyjnej Agencji Informacyjnej! - grzmi na Twitterze Marzena Paczuska, nowa szefowa "Wiadomości". W jaki sposób? Ustawiając donice na placu Powstańców, organizując targ rybny, a teraz nasyłając na dziennikarzy strażników miejskich egzekwujących prawidłowe parkowanie i karząc za jazdę po chodniku. - To absurd - odpowiada ratusz.

Zmiany na placu Powstańców nie są przypadkowe, mają zdyskredytować #dobrązmianę w telewizji - tak w skrócie uważa Marzena Paczuska, szefowa "Wiadomości", która w styczniu tego roku objęła redakcję, zastępując zwolnionego przez nowe władze TVP Piotra Kraśkę.

"Akcja rozpoczęła się pod koniec stycznia. Targ rybny, donice, zakazy, wszystko po to, by utrudnić życie pracownikom TAI" - pisze na Twitterze szefowa Wiadomości.

Spodobało ci się? Polub nas

Tak oto plac Powstańców stał się miejscem prześladowań. W całą akcję według dziennikarki zaangażowane są służby mundurowe i straż miejska nasłana przez prezydent Warszawy.

twitter.com/MarzenaPaczuskatwitter.com/MarzenaPaczuska twitter.com/MarzenaPaczuska twitter.com/MarzenaPaczuska

"Pani prezydent @hannagw wydała dyspozycję straży miejskiej by ścigała dziennikarzy TAI parkujących pod budynkiem na pl. Powstańcow?" - pyta na Twitterze dziennikarka.

- Pan żartuje? - komentuje w rozmowie z MetroWarszawa.pl Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza. - Żadnego polecenia nie wydawaliśmy, strażnicy pilnują, żeby samochody były parkowane w miejscu dozwolonym. Żaden dziennikarz TAI parkujący prawidłowo mandatu nie otrzyma - odpowiada pani rzecznik.

W kolejnych twitterowych wpisach szefowa "Wiadomości" brnie dalej i pyta: "Czy to Ratusz wysłał delikwenta fotografującego pracowników TAI?. Dokumentujemy tę sytuację".

- Nie, zupełnie nie - odpowiada pani rzecznik w rozmowie z nami.

- Nękacie dziennikarzy rybami i donicami? - dopytuję Agnieszkę Kłąb.

- Pan sobie ze mnie żartuje? - pyta rzecznik, przyznając, że wpisów szefowej "Wiadomości" jeszcze nie widziała. - Naszych decyzji w żaden sposób nie determinuje fakt, kto jest prezesem TVP czy nowym szefem "Wiadomości". Donice stanęły w 2014 roku, zanim nastała "dobra zmiana". Targ rybny jest od listopada zeszłego roku. Nie mamy i nie mieliśmy szklanej kuli w ratuszu, nie przewidywaliśmy przyszłości, planując jak by utrudnić życie nowym dziennikarzom TAI. Dlatego dementuję: nie wydaliśmy żadnych poleceń strażnikom, targ i donice były wcześniej. Proponuję, żeby na siłę nie doszukiwać się we wszystkim spisku - kończy Agnieszka Kłąb.

Targ Rybny w WarszawieTarg Rybny w Warszawie Targ Rybny w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

- To kolejny raz kiedy PiS albo ludzie związani z "dobrą zmianą" atakują nasze targi - twierdzi Krzysztof Cybruch, twórca popularnych w Warszawie Targów Śniadaniowych i Targu Rybnego na pl. Powstańców. Dla przypomnienia: już w marcu ze strony radnych Żoliborza z PiS pojawiły się sugestie, że organizacja Targu Śniadaniowego nie licuje z powagą Wielkiej Soboty. - W innych dzielnicach już otwieramy sezon targowy, a na Żoliborzu wciąż mamy problem. A wracając do pl. Powstańców. Plany targu rybnego pojawiły się we wrześniu zeszłego roku, czyli przed wyborami. To nasz pomysł, żeby ożywić plac i przywrócić tam życie. Poza tym mnóstwo dziennikarzy TAI, w tym dziennikarzy "Wiadomości", co piątek zaopatruje się u nas w świeże ryby, więc nie rozumiem w czym problem. To jakaś abstrakcja - kończy Krzysztof Cybruch.

Ale spisku dopatrują się też inni. W dyskusję włączył się publicysta Rafał Otoka-Frąckiewicz, wklejając fragment artykułu publikowanego w lutym w "Uważam Rze":

"Taka na przykład Hanna Gronkiewicz-Waltz postanowiła walczyć z #dobrazmiana na swój typowy prowinconalny sposób. Jak wieść niesie, przez ostatnie lata wokół budynków TVP w centrum Warszawy ze świecą było szukać straży miejskiej kontrolującej prawidłowe parkowanie samochodów. Nagle, po obsadzeniu telewizji przez PiS, kontrole te odbywają się po dziesięć razy dziennie. Można? Można" - czytamy w cytowanym przez publicystę artykule.

twitter.com/MarzenaPaczuskatwitter.com/MarzenaPaczuska twitter.com/MarzenaPaczuska twitter.com/MarzenaPaczuska

- Znam sprawę z autopsji - mówi jeden z byłych dziennikarzy TVP. - To, co pisze dziennikarz "Uważam Rze", że wcześniej był jakiś "układ" TAI z ZDM, można zaliczyć do miejskiej legendy. Od wielu lat "plac" toczył wojnę ze strażą miejską. Wielokrotnie pracownicy TVP dostawali mandaty za niewłaściwe parkowanie w obrębie placu Powstańców albo brak opłaty parkingowej. Nieoficjalnie wiem, że na budynku umieszczono kamerę z widokiem na Plac, po to, by śledzić ruchy pracowników ZDM, by mieć czas na opłacenie parkometrów i powiadomienie innych - mówi były dziennikarz TVP.

I tak plac Powstańców zamiast służyć warszawiakom stał się polem prześladowań dziennikarzy "dobrej zmiany".

Można? Można.

Więcej o: