W czwartek odsłonią mural dla Davida Bowiego. Potem muzyczna impreza w Barze Studio

Trzy miesiące po śmierci Davida Bowiego, w 40. rocznicę jego wizyty w Warszawie, na Żoliborzu odsłonięty zostanie mural poświęcony artyście. Malowanie zwycięskiego projektu Dawida Celeka zacznie się w poniedziałek.

Spodobało ci się? Polub nas

Mural znajdzie się na ścianie bloku przy ul. Marii Kazimiery 1 na Żoliborzu. - Rusztowanie już stanęło. Ściana jest umyta i zagruntowana. Teraz schnie - mówił nam w piątek Łukasz Prokop, wiceprezes Stacji Muranów. Stowarzyszenie tuż po śmierci artysty w styczniu tego roku zgłosiło pomysł, by upamiętnić Davida Bowiego. Artysta był w Warszawie w kwietniu 1976 roku. Zatrzymał się tu na chwilę podczas podróży koleją z Moskwy. Wybrał się wtedy na krótki spacer właśnie po Żoliborzu.

Mural z błyskawicą i PKiN

Najpierw planowano, że mural powstanie na Dworcu Gdańskim - tu, gdzie zatrzymał się pociąg, którym podróżował muzyk. Ale pomysł upadł, bo planowana jest przebudowa budynku. I wtedy wskazano na blok przy ul. Marii Kazimiery 1.

 

W poniedziałek na jego ścianie zacznie się malowanie muralu według projektu Dawida Celeka. To jego praca wygrała w konkursie. Najpierw spośród 19 projektów artyści i architekci wybrali dwie, a potem internauci w głosowaniu na Facebooku wskazali zwycięski projekt. Najwięcej głosów zdobył Dawid Celek, wrocławski architekt, na co dzień pracujący w Berlinie. W swoim projekcie wykorzystał - znany z płyt Bowiego - motyw błyskawicy i dodał do niego warszawski akcent - fragment Pałacu Kultury i Nauki.

Przyjadą niemieccy dziennikarze

Malowanie muralu potrwa do środy. W czwartek o godz. 18 zostanie oficjalnie odsłonięty. W uroczystości wezmą udział fani artysty, władze dzielnicy, przedstawiciele sponsorów. Zaproszenia dostali też ci, którzy wsparli akcję crowdfundigową i wpłacali pieniądze poprzez portal Wspieram kulturę. W czwartek przyjadą również do Warszawy dziennikarze z Niemiec. - Liczymy, że napiszą o tym później w Berlinie. To wydarzenie idealnie wpisuje się w obchody 25-lecia podpisania umowy o dobrym sąsiedztwie między Polską a Niemcami - dodaje Prokop.

Po oficjalnym odsłonięciu muralu fani Davida Bowiego będą się mogli bawić na after party w Barze Studio (pl. Defilad 1). Początek o godz. 21. Muzykę artysty będzie miksować Piotr Metz. Podczas imprezy będzie można także zobaczyć wszystkie projekty muralu nadesłane na konkurs.

Więcej o: