Aktywiści z MJN wysłali list do papieża. Nie chcą 170-metrowego wieżowca, który postawi kuria

Członkowie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze napisali dziś list do papieża Franciszka. Proszą Ojca Świętego o interwencję w sprawie zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach. W liście wspominają też o planowanych inwestycjach w Warszawie na terenach należących do instytucji kościelnych.

Spodobało ci się? Polub nas

Chodzi m.in. o planowany 170-metrowy wieżowiec Roma Tower, który ma powstać na rogu ul. Nowogrodzkiej i Emilii Plater. Grunt, na którym ma stanąć budynek, należy do warszawskiej kurii, która dogadała się z deweloperem - firmą BBI. Partnerzy zawiązali spółkę. Zgodę na to wyraził Watykan, któremu podlegają duże kościelne transakcje nieruchomościowe.

Roma TowerRoma Tower materiały prasowe Tak ma wyglądać wieżowiec Roma Tower, fot. materiały prasowe

"W liście prezentujemy fatalny stan ekologiczny polskich miast, które z roku na rok borykają się z coraz głębszym problemem zanieczyszczenia powietrza. Piszemy również o Warszawie, gdzie mimo protestów i alarmów płynących ze strony mieszkańców, władze przyglądają się problemowi w sposób bierny. Zwracamy uwagę, że są planowane w stolicy inwestycje na gruntach kościelnych, które mogą przyczynić się do pogorszenia stanu jakości powietrza (mowa tu o Roma Tower czy o planowanej zabudowie ogrodu szarytek)" - napisali na swoim profilu na Facebooku aktywiści z MJN .

Z tą drugą inwestycją siostry mogą mieć problem, bo dwa tygodnie temu ogród szarytek na Powiślu wojewódzka konserwator zabytków wpisała do rejestru, co uniemożliwi jego zabudowę.

Warszawa. Teren na skarpie na Powiślu należący do klasztoru SzarytekWarszawa. Teren na skarpie na Powiślu należący do klasztoru Szarytek JACEK MARCZEWSKI Ogród szarytek na Powiślu zimą, fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

Miasto Jest Nasze w liście do papieża pisze też o problemach Krakowa ze smogiem. To tam w tym roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu nawet dwóch milionów pielgrzymów. "Jest to najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce i jedno z najbardziej - w całej Europie. Miastem, gdzie ponad 750 tysięcy ludzi przez cały rok oddycha powietrzem, w którym normy dopuszczalnych zanieczyszczeń przekroczone są o nawet kilkaset procent".

Dalej MJN pisze o stolicy. "Drugim miastem, do którego przyjadą pielgrzymi, jest oczywiście stolica Polski - Warszawa - która od kilku sezonów notuje równie wysokie wskaźniki zanieczyszczenia powietrza. Organizacje ekologiczne i społeczne biją na alarm, ponieważ jakość powietrza pogarsza się, a władze miasta, mimo składanych obietnic niewiele robią, by ten stan rzeczy poprawić. Niestety - mimo protestów społecznych - w stolicy nadal wycina się wiele drzew. Zabudowuje się także kliny napowietrzające i nie wprowadza żadnych działań, które miałyby uspokoić ruch samochodowy w miejscach najbardziej zanieczyszczonych".

Warszawa. Teren na skarpie na Powiślu należący do klasztoru SzarytekFot. facebook Miasto Jest Nasze Wpis na Facebooku stowarzyszenia Miasto Jest Nasze

Na Facebooku MJN zaznacza, że "papież Franciszek wielokrotnie podkreślał, jaką wagę przykłada do dbałości o środowisko", dlatego członkowie stowarzyszenia liczą, że "nadchodzące Światowe Dni Młodzieży staną się także pretekstem do dyskusji na temat tego do jakich miast zapraszamy tysiące pielgrzymów w całego świata".

Więcej o: