O aborcji w Kinotece. W sobotę przedpremierowy pokaz filmu "Babka", a potem debata kobiet

- Tym razem zamiast przed Sejmem, spotkajmy się w kinie - zachęcają organizatorzy sobotniej debaty w Kinotece poświęconej aborcji. Dyskusję poprzedzi przedpremierowy pokaz filmu "Babka" o trzech pokoleniach kobiet, które muszą zmierzyć się z problemem ciąży najmłodszej.

Spodobało ci się? Polub nas

Odkąd politycy PiS zaczęli mówić, że poprą inicjatywę ustawy całkowicie zakazującej aborcji, w Polsce trwa na ten temat dyskusja. W ostatnią sobotę w wielu miastach w Polsce zorganizowano manifestacje przeciwko temu pomysłowi. Także w Warszawie, gdzie Porozumienie ODZYSKAĆ WYBÓR protestowało przed Sejmem pod hasłem liberalizacji prawa dotyczącego aborcji w Polsce.

Za dwa dni - też w sobotę - debatę "Międzypokoleniowość doświadczenia aborcji" organizuje Kinoteka razem z Fundacją Feminoteka i - właśnie - Porozumieniem ODZYSKAĆ WYBÓR. Przed rozmową zaplanowano przedpremierowy pokaz filmu "Babka" w reżyserii Paula Weitza.

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

- To ciepła opowieść o trzech pokoleniach kobiet (babcia, matka i córka), które będą musiały zmierzyć się z problemem ciąży najmłodszej - opisuje dystrybutor filmu. - Elle Reid, która zupełnie nie przypomina stereotypowej babci, właśnie rozstała się z dziewczyną. I właśnie wtedy w drzwiach jej domu pojawia się Sage, ciężarna wnuczka, która do wieczora musi zebrać 600 dolarów, by nie wpaść w kłopoty. Wiecznie spłukana Elle wybiera się z Sage w podróż po znajomych, byłych partnerach i partnerkach, przyjaciołach i tych, którzy zapomnieli, że Elle istnieje, by zebrać potrzebną sumę.

 

W filmie wystąpią Lily Tomlin, Julia Garner oraz laureatka Oscara - Marcia Gay Harden.

Po pokazie "Babki" rozpocznie się debata poświęcona aborcji, solidarności kobiecej i potrzebie edukacji seksualnej. Wezmą w niej udział trzy kobiety reprezentujące różne pokolenia:

* Agata Szczęśniak - socjolożka, dramaturżka, współzałożycielka "Krytyki Politycznej" (do 2012 roku także jej wicenaczelna)

* Ewa Dąbrowska-Szulc - szefowa organizacji Pro Femina (należy do Porozumienia ODZYSKAĆ WYBÓR)

* Maria Nowowiejska - członkini młodzieżowego ruchu "Te tematy" zajmującego się edukacją seksualną

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Weseli "Furja" - historyczka i antropolożka seksualności, jedna z organizatorek sobotniej demonstracji pod Sejmem.

Pokaz filmu i debata odbędą się w sobotę (16 kwietnia) o godz. 17 w Kinotece.

Więcej o: